Salata, genellikle sebze veya meyvelerden oluşan ya da üzerine yoğurt ve ya sos dökülmesiyle hazırlanan, yemeklere eşlik eden yiyecek karışımı olarak tanımlanabilir. Kimi zaman içine et ya da peynir gibi yiyecekler de ilave edilir. Mevsimine ve yapıldığı yöreye özgü sayısız çeşidi yapılabilir.

Salatalar, iştah açmak amacıyla, yemekle birlikte yenilmek üzere, taze sebzelerden hazırlanan, vitamin açısından çok zengin yardımcı yemeklerdir. Ülkemizde “domates”, “beyin”, “kıvırcık marul”, “roka” , “hindiba”,”fasulye piyazı”, “çoban salata” “gavurdağ salatası” “cacık”..vb gibi çeşitleri çok yaygın olarak bilinmektedir.

Avrupa ülkelerinin önde gelen mutfaklarındaysa, çeşitli sebze, meyve ve etlerden yapılmaktadır. Salata denilince, akla İtalyan mutfağı gelir. Çünkü bu ürün İtalyan mutfağında çok önemli bir yer tutar. Sözcük aynı zamanda İtalyanca kökenli bir sözcüktür.

Bunun yanı sıra salatayı yemeklerden önce ordövr veya birinci yemek olarak yemeyi alışkanlık haline getiren Fransızlar, salataları iştah açıcılığının yanı sıra besin değeri ve kalori açısından ele almışlardır. Kilo vermek, formunuzu korumak ve öğünlerinizi hafif bir şeylerle geçirmek istiyorsanız Fransız mutfağı’nda olduğu gibi salata tarfileri sizler için en doyurucu ve en kârlı alternatifler arasında olur.

Öğün içerisinde salata tüketmek zayıflama sürecini hızlandırmaktadır. Yeşil yapraklı sebzeler vitamin ve mineral açısından yararlı besinler olduğu için aynı zamanda sindirim sistemi açısından son derece yararlı olmalarından dolayı diyet sürecinde bu besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı salata çeşitleri sade olarak tüketildiğinde kişiyi yeterince doyurmamaktadır. Fakat besin değeri yüksek olan malzemelerle hazırlanan diyet amaçlı sunulan çeşitleri hem doyurucudur hem de kişinin kilo verme sürecini hızlandırmaktadır.

Tüm bu hazırlığın sonucunda Türk mutfağının pek alışık olmadığı, ama oldukça hoş ve lezzetli salata çeşitleri ortaya çıkmaktadır.

Viyana Patates Salatası

Viyana Patates Salatası Viyana Patates Salatası Avusturya'nın meşhur Viyana usulü şinitzelinin yanında servis edilen bir mezedir. En az onun kadar meşhur olan Viyana Patates Salatası'nın bu tarifiyle evlerinizde beğeniyle yapılan şinitzelleriniz başka bir anlam kazanacak. Frenk Soğanı nedir? Bitkisel olarak soğangiller familyasına ait olan Frenk soğanı, tadı [...]

Viyana Patates Salatası2019-05-22T11:54:18+03:00

Renklerin Lezzet Dansı: Greyfurt ve Fırınlanmış Pancar

Geyfurt ve Pancar Salatası Pancar ve grayfurtun damağınızda dans etmesine izin verin... Fırınlanmış pancarın renginin salatanıza geçmesi için sadece on beş dakikaya ihtiyacınız var. Yine farklı olmayı sevenler için tarifimize buyurun... Malzemeler 6 bebek pancar 2,5 çorba kaşığı çay kaşığı kırmızı şarap sirkesi 1/2 su bardağı sızma zeytinyağı 1/4 [...]

Renklerin Lezzet Dansı: Greyfurt ve Fırınlanmış Pancar2019-05-02T16:04:35+03:00