Yoğurtlu Pico De Gallo

Meksika mutfağında salsa fresca veya salsa cruda olarak da adlandırır, temel olarak doğranmış domates, soğan, kişnişten yapılır. Genelde burrito, fajita gibi meksika yemeklerinde tortilla ekmeğinin içine koyulur. Sizlerde ana yemeklerinizin yanında hoş bir salata olarak kullanabilirsiniz.

Türkiyedeki çoban salatadan farkı kişniş ve jalapone biber gibi dursa da daha da farklılaştırmak için yoğurtlu tarifini vermek istedik. Pico De Gallo ve yoğurtlu karışım 2: 1 oranında karıştırarak. 2 kaşık domotesli karışım için 1 kaşık yoğurt. Yoğurt bağırsak bakterileriniz için harika bir protein, kalsiyum, B-12 vitamin ve probiyotik kaynağıdır.

Şimdi koca bir tabak cips alın ve sosunuzu keyifle içine daldırın.

Pico De Gallo ve Salsa arasındaki fark nedir?

Her ne kadar salsa ile benzer içerikler içeriyorsa da, salsa daha fazla sıvı içeren sostur. Tarifimiz çok daha az sıvı içerir ve taze, pişmemiş malzemelerle yapılır.

Pişmiş, kavrulmuş veya pişmemiş domates, biber, baharat ve diğer malzemelerle salsa yapmanın tonlarca farklı yolu vardır. İşte en sevdiğim 5 dakikalık ev yapımı salsa tarifi.

Öte yandan Pico De Gallo içeriği her zaman aynıdır: taze domates, soğan, kişniş ve jalapeno. Her ikisi de, Meksika yemeklerinde, tacoların içinde ve cipslerle servis edilen popüler salatalardır.

Malzemeler

4 adet domates
2 adet beyaz soğan
1 demet kişniş
1 adet limon
1/2 çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı jalapeno biberi turşusu veya 1 adet acı biber
250 g yoğurt

Hazırlanışı

  1. Yoğurdu bir kapta pürüzsüz olana kadar çırpın.
  2. Domatesleri ve soğanı küpler halinde doğrayın. Kişnişi ve serrano veya jalapeno biberi de ince kıyın.
  3. Doğradığınız bütün malzemeleri bir kaba alın ve tu ekleyerek karıştırın.
  4. Karışımınızı, kaşıkla hafif süzerek yoğurda alın. Böylece fazla sudan kurtulmuş olacaksınız. Salatanız daha kıvamlı olacaktır.

Yoğurdu çok mu seviyorsunuz?