Şerbetli tatlılar türk mutfağının vaz geçilmezi! Az malzemeli tatlılardan veya değişik şerbetli tatlıtariflerini arayanlar için menülerine alabilecekleri en güzel şerbetli tatlı tariflerini sitemizden bulabilirsiniz.

Şerbetli tatlılar Türk mutfağının bel kemiğini oluşturan tatlı sınıfıdır. Osmanlı’nın maharetli saray mutfağından çıkarak günümüze kadar ulaşanbir tarihe sahiptir. Her bir tatlı özenle ve ölçülü hazırlanmak zorundadır. Bu tatlı sınıfına adını veren şerbet ise toz şeker ve su karışımının kaynatılmasıyla elde edilen şuruptur. Geleneksel Türk Mutfağı‘nda bir tatlıyı tatlı yapan etmenlerin başında şerbet gelir.  Özellikle bayram tatlıları, ya da hanımları bir araya getiren ev gezmeleri ve altın günleri tatlısız olmaz.

Hani dedik ya her tatlı özenli ve ölçülü olmak zorunda diye malzeme oranları tatlının hacmi ve diğer malzemelere göre belirlenir. Genellikle bire bir ölçü kullanılır. Kaynamaya başlayan şerbet karışımı limon suyuyla kestirilir. Şeker suda eridikten sonra şerbet kıvamına gelmesi için uzun süre kısık ateşte kaynamalıdır. Şerbetin olup olmadığını anlamak için; kaşığa aldığınız karışımı döktüğünüzde damlamamalı, kaşıktan ip gibi aralıksız olarak süzülmelidir.

Çabuk ateşten alırsanız kıvamı sulu olur. Çok uzun süre ve yüksek ısıda kaynatırsanız koyulaşır. Özenli olmak zorunda demiştik; şerbet ilgi ister, gözle sürekli takip ister, ateşte bırakılıp gidilmez. Sabırla beklemek ister!

Türk mutfağının en güzel tatlarından geleneksel şerbetli tatlı tarifleri mi arıyorsunuz? Klasik şerbetli tatlı yapımını kolay hazırlanan tarifler ve farklı sunumlarla deneyebilirsiniz. En güzel fıstıklı, fındıklı ve cevizli tatlı tarifleri, Osmanlı ve Türk mutfağının en leziz şerbetli tatlı tarifleri Türkiye’nin en lezzetli sitesi Mis Pasta’da.

Yüzlerce yıllık geçmişi olan şerbetin, evde kolayca hazırlayabileceğiniz, pratik, ekonomik, nefis şerbetli tatlı tarifleri, videoları ve püf noktalarını bulabilirsiniz.

Dondurmalı İrmik Helvası

Dondurmalı İrmik Helvası Otururken birden bire "keşke irmik helvası olsa da yesek"  diye dilimizden dökülen istek sanırım herkesin hayatında en az bir kaç kere dillendirilmiştir. Fakat sıcak yaz günlerinde helva yemek de olur mu? diyorsanız, şüphelerinizi tarihin tozlu sayfalarına gömmenizi öneririz. İrmiğin şeker ve tereyağı ile olan eşsiz uyumuna [...]

Dondurmalı İrmik Helvası2019-06-28T10:43:54+03:00

Geleneksel Türk Mutfağı’nın En Gösterişli Tatlısı: Şam Baba

Şam Baba Tatlısı Geleneksel Türk Mutfağı'nın görsel açıdan en görkemli şerbetli tatlılarından olan Şam Baba tatlısı Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu yana çok sevilen tatlılar arasındaki yerini sürdürmeye devam ediyor, ağzınıza attığınızda dilinizin üzerinde yayılan şerbeti ve göz alan güzellliği ile insanı adeta büyülüyor. Az malzemeli tatlılardan olan Şam Baba farklı [...]

Geleneksel Türk Mutfağı’nın En Gösterişli Tatlısı: Şam Baba2019-05-10T11:33:53+03:00
Go to Top