Dondurmalı İrmik Helvası

Otururken birden bire “keşke irmik helvası olsa da yesek”  diye dilimizden dökülen istek sanırım herkesin hayatında en az bir kaç kere dillendirilmiştir. Fakat sıcak yaz günlerinde helva yemek de olur mu? diyorsanız, şüphelerinizi tarihin tozlu sayfalarına gömmenizi öneririz.

İrmiğin şeker ve tereyağı ile olan eşsiz uyumuna ben de burdayım dercesine katılan dondurmanın, hem yaz günlerinizi ferahlatacak hem de irmik helvası hasretinizi giderecek tarifi “Dondurmalı irmik helvası”  tüm haşmetiyle karşınızda…

dondurmalı irmik helvası

İrmik nedir?

İrmik, çok faydalı besin kaynağıdır. Tahıl (buğday, arpa, mısır, yulaf, çavdar, pirinç vs.) tanelerinin ıslatıldıktan sonra öğütülüp elenmesiyle elde edilmektedir. İrmiğin iki çeşidi bulunmaktadır, kabuklu ve kabuksuz olarak. Ayrıca irmik yapımında sert buğday kullanılmaktadır.

İrmik çeşitli yemeklerde, çorba ve tatlı yapımında kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak en çok makarna yapımında kullanılmaktadır. Yemekleri koyulaştırıcı özelliği bulunmaktadır. İrmik helvası ve sütlü irmik tatlısında kullanılmaktadır. Başka ülkelerde kuskus yapmaya yaramaktadır.

Bu besinin çok faydası bulunmaktadır. Besin değeri fazla olan yiyecek olarak bilinmesi gerekir. İçerisinde %73 oranında karbonhidrat bulunmaktadır. Enerji değeride çok yüksektir. Örneğin; 100 gramlık irmiğin içerisinde 360 kcal enerji bulunmaktadır.

dondurmalı irmik helvası

Vegan beslenenler için irmiğin faydaları

İrmiğin içerisinde yüksek oranda karbonhidrat bulunmaktadır. Karbonhidrat oranının yüksek olması, irmiğin iyi bir enerji kaynağı olmasına işaret etmektedir. Özellikle sporcuların ve gelişim çağındaki çocukların tüketmesi tavsiye edilir. Magnezyum bakımından zengindir lifli bir gıda olan irmik, kişiye tokluk hissi verilir. Aynı zamanda içerisinde bulunan protein değeri sayesinde glisemik indeksi düşük bir besindir bu sebeple sindirimi yavaş olur ve kan şekerini yavaş bir şekilde yükseltir. Doktorlar tarafından şeker hastalarına, diyet yapanlarına ve insilün direnci problemi olan kişilere tavsiye edilmektedir.

İrmiğin bileşenleri arasında bol miktarda demir minerali de bulunur. Demir kansızlık problemi olanlar için önemli bir mineraldir. Demir sayesinde kandaki oksijeni taşıyan hemoglobin daha verimli bir şekilde çalışır. İrmik kalp ve böbrek sağlığı açısından da oldukça faydalıdır içerisinde bulunan potasyum kalp ve böbrek için önemli olan elektrolitlerin yeterli sayıda kalmasına fayda sağlar. İçerisinde barındırdığı karbonhidrat miktarının fazlalığından dolayı, irmik özellikle spor yapanlar için oldukça önemlidir. Diyet yapan bireyler de lifli gıda olduğu için tokluk hissi veren irmiği tercih ederler. İrmiğin faydaları arasında aynı zamanda hazmı kolaylaştırması da sayılır, kan şekerini düzenleyip dengelemesi, enerji vermesi, E ve B vitaminleri açısından zengin olması da diğer faydalarındandır.

Vegan beslenenler içi protein değerinin yüksek olması nedeniyle uygun bir besindir. Genelde beyaz una göre çok avantajı vardır. Örneğin sindirim açısından dolayı irmik tercih edilmektedir. İçerisinde bulundurduğu vitaminler (B ve E) sayesinde çocuk ve yetişkin sağlığı üzerinde fayda sağlamaktadır.

dondurmalı irmik helvası

Malzemeler

500 g. irmik (3,5 su bardağı)
250 g. tereyağı
1,5 su bardağı su
3 su bardağı süt
2 su bardağı toz şeker
500 g. kaymaklı dondurma

Üzeri için,

Toz antep fıstığı, çam fıstığı, ceviz ve ya tarçın

Hazırlanışı

  • Öncelikle tereyağını bir tencereye alıp, iyice eritin.
  • Yağ eridikten sonra irmiği ilave edin. (İrmik renk alana kadar kavrulması gerekir)
  • Ayrı bir tencereye su ve toz şekeri ekleyin. Kaynayınca sütü ekleyin ve ılıyana kadar pişirin.
  • Sütlü şerbet, hafif ılıdıktan sonra kavurduğunuz irmiğin içerisine ılık şerbeti dökün ve karıştırıp kapağını kapatın.
  • 5 – 10 dakika bu şekilde pişirin ve demlendirin.
  • Çukur bir kasenin içerisine irmik helvasını ortası çukur kalacak şekilde bastırarak doldurun. Çukur kalan yeri dondurma ile doldurun ve irmik helvası ile kapatın. Servis tabağına ters çevirerek servis edin.
  • Dilerseniz üzerine toz antep fıstığı, çam fıstığı, ceviz ve ya tarçın serperek servis edin.

Daha fazla vegan tarif mi arıyorsunuz?