Viyana Patates Salatası

Viyana Patates Salatası Avusturya’nın meşhur Viyana usulü şinitzelinin yanında servis edilen bir mezedir. En az onun kadar meşhur olan Viyana Patates Salatası’nın bu tarifiyle evlerinizde beğeniyle yapılan şinitzelleriniz başka bir anlam kazanacak.

viyana patates salatası

Frenk Soğanı nedir?

Bitkisel olarak soğangiller familyasına ait olan Frenk soğanı, tadı soğanı ve biraz da sarımsağı andıran baharatımsı otsu bir bitkidir. Özellikle Çin mutfağında yaygın olarak kullanılan bir bitki olmasının yanında Avrupa ülkelerinde çok sık tüketilir.

Frenk soğanının kullanım alanı çok çeşitlidir. Süsleme ve tatlandırma amacı ile salatalara eklenebilir. Deniz mahsulleri ile tüketimi oldukça yaygındır. Yumuşak tadı sayesinde çorbalarda pişirildikten sonra üzerlerine eklenebilir. Sarımsağın verdiği aromayı yemeklerinize katacaktır. Omlet yapmak için kullanılabilir, yumurta ile karıştırıldığında oldukça sevilen bir tat ortaya çıkar. Deniz ürünlerinin yanı sıra kırmızı etli yemeklere baharatımsı bir lezzet katar, ayrıca kırmızı et ızgarası üzerine süslemek amacı ile pişirmeden konulabilir.

viyana patates salatası

Malzemeler

Patates Salatası için;

500g Haşlanmış Patates
1 adet Kırmızı soğan
5-6 adet Frenk soğanı
Hardal

Sosu için;

150 ml Su

Tuz

Şeker

Yağ

Elma Sirkesi

Hazırlanışı

1) İlk önce patatesleri kaynar suda 20 dakika kaynatın. Daha sonra patatesleri sudan alın ve soğumaya bırakın.
2) Kırmızı soğanı soyun ve ince küçük küpler şeklinde kesin.
3) Patatesleri soyun ve ince dilimler halinde kesin. Servis yapacağınız kasenin içinde yerleştirin.
4) Soğan küplerini kasenin içine ekleyin ve bir çorba kaşığı hardalı ilave edin. Burada ince aramolı hardal kullanmanızı tavsiye ederiz.
5) Kaseye yağ, sirke, tuz, su ve şeker ekleyin (şeker ve tuz eriyene kadar), salataya dökün ve iyice karıştırın.
Patatesler hardalı emdiği için başlangıçta biraz sıvı olabilir.

Viyana patates salatası, servis yapmadan önce her zaman birkaç saat bekletilmelidir. Servis yapmadan önce, bir avuç ince doğranmış Frenk soğanını patates salatası ile karıştırın.

Yine servis yapmadan önce biraz sirke yağ  eklemeniz gerekebilir. Tadına sizin karar verdiğiniz aşama burasıdır.
Ve en sonunda, salata yine tuz ve karabiber ile lezzetlendirilir.

Viyana'da patates salatası, Viyana usulü şinitzel ile servis edilir.  Viyana usulü tavuk ve et şinitzel tariflerimiz için et yemekleri bölümümüze bakabilirsiniz.