Ananaslı Havaii Tavuk

“Ananaslı Hawaii Tavuk” için ve hindistan cevizi ile tatlandırılmış pilav mükemmel olan kolay bir akşam yemeği seçeneği.

İşin sırrı ise  tamamen marine ile ilgili – soya sosu, esmer şeker, sarımsak, susam yağı ve hindistan cevizi sütünden oluşan bir kombinasyon. Tavuğu bir dış mekan ızgarasında ya da evde izli bir ızgara tavasında pişirebilirsiniz.

Tavuk marinasyonu nasıl yapılır?

Bu yemek için tavuk kanat veya butları kullanmayı tercih ediyoruz çünkü ızgarada kuruma olasılıkları daha düşük ve daha zengin bir tada sahipler. Eğer istemezseniz, onun yerine tavuk göğsü de kullanabilirsiniz. Bu Hawaii tavuğunun en az 2 saat boyunca marine edilmesi gerekir, fakat vaktiniz olursa tavuğu en az 24 saat kadar marine etmenizi tavsiye ederiz.

Hindistan cevizi pilavı malzemeleri nelerdir?

185 g beyaz pirinç
300 ml hindistan cevizi sütü
120 mlbardağı su
3/4 çay kaşığı koşer tuzu
2 çay kaşığı kahverengi şeker
isteğe bağlı garnitür için kişniş yaprağı ve limon dilimleri

Hindistan cevizi suyunu ve suyu kaynatın. Tuzu ve pirinci ekleyin. Kapağını kapatın, düşük ısıya düşürün ve 18 dakika pişirin. En son smer şekeri ilave edin ve hafifçe karıştırın. Daha sonra demlenmeye bırakın. Tavuğu ve ananası hindistancevizi pilavı ile servis edin. İsterseniz limon dilimleri ve kişniş ile süsleyin.

Hindistan cevizi pilavı yapılır?

Malzemeler

700 g kemiksiz derisiz tavuk but
235 ml soya sosu
60 ml su
60 g kahverengi şeker
4-5 adet sarımsak
1 çay kaşığı susam yağı
120 ml hindistan cevizi sütü
60 ml ananas suyu
1 adet ananas dilimi (taze veya konserve)

Hazırlanışı

  1.  Soya sosu, su, kahverengi şeker, sarımsak, susam yağı, hindistancevizi sütü ve ananas suyunu birleştirin, ardından bir kaba alın ve ağzını sıkıca kapatın.
  2. Tavuğu ilave edin ve 2-24 saat arasında bir yerde marine edin.
  3. Izgarayı orta ateşte ısıtın. Tavuğu marine etten alın ve her bir tarafta 6-7 dakika veya tavuk pişene kadar ızgara yapın.
  4. Ananası ızgaraya ekleyin ve her bir tarafını 2-3 dakika pişirin. Ananas ve tavuğu servis tabağına alın. Hindistancevizli pilav ile servis edin.

Daha fazla tavuk tarifi mi arıyorsunuz?