Karamalize Soğan Çorbası

Karmalize soğan çorbasını yapmak biraz süre ister fakat iş tadına ve besleyiciliğine gelince kolay kolay kimse onu geçemez. Dilimlediğiniz soğanlar fırında yumuşar iken siz de karamalize soğanlarınızı hazırlayarak çorbanıza ayırdığınız zamanı kısaltabilirsiniz.

Karamelize soğanı yapmak için, 2 kaşık tereyağını büyük bir kapta orta ateşte eritin. Dilediğiniz şekilde kesilmiş soğanlarınızı ekleyin ve tereyağıyla kaplanacak şekilde karıştırın. Altları biraz altın rengine dönene kadar yaklaşık 5 dakika pişirmelerine izin verin ve sonra karıştırın. 5 dakika daha tekrarlayın, ardından iyice karıştırın. Sonra bu ritmi sürdürün – başlangıçta soğanları her 3-5 dakikada bir, sonra sonlarına yakın her 1-2 dakikada bir – soğan karamelize olup zengin bir kestane kahvesi rengine dönüşene kadar bu işlemi sürdürün. (Soğanlar tavanın dibinde yanmaya başlıyor gibi göründüğünde, üzerine bir parça şarap veya su ekleyin ve tavanın dibindeki kızartılmış parçaları kazımak için bir tahta kaşık kullanın.)

Malzemeler

1 Kg soğan
2 çorba kaşığı zeytinyağı
Tuz ve karabiber
1 Tçorba kaşığı beyaz balzamik sirke
2 küp şeker
1 l süt
1 iri diş sarımsak
2 adet defne yaprağı
125 ml krema
Karamalize soyan (tarifi üstte)
Servis için kekik

Hazırlanışı

  • Fırını önceden 220 ° C'ye ısıtın. Soğanı soyup kalın halkalar halinde doğrayın. Soğanı, zeytinyağını, tuzu, sirkeyi ve şekeri  pişirme kağıdı ile kaplı geniş bir fırın tepsisine koyun ve fırınlayın. Üzerini alüminyum folyo ile örtün ve 55-60 dakika veya yumuşak ve hafif altın rengine kadar pişirin. Soğuması için kenara koyun.
  • Soğan pişerken süt, sarımsak ve defne yapraklarını büyük bir tencereye yüksek ateşte koyun ve kaynatın. Ateşten alın. Sarımsakları ve defne yapraklarını çıkarın.
  • Pişen soğanları sütün yarısının içine atın. Bir karıştırıcıda soğanı bpürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar karıştırın. Krema ve kalan sütle birlikte karıştırarak tencereye sütlü soğanları aktarın ve tamamen birleşene kadar kısık ateşte koyun.
  • Çorbayı kaselere bölün. Üzerine karamelize edilmiş soğan ve kekik ilave edin, servis yapın.