Karamelli Kuruyemişli Tart

“Karamelli Kuruyemişli Tart” güne enerjik devam etmenizi sağlayan yemişlerle dolu. Ceviz, antep fıstığı, fındık, kaju fıstığı, badem veya ceviz gibi kavrulmuş fındıklar; vanilya, mis gibi tereyağı ve orman balı ileyapılmış pürüzsüz ve tatlı karamel ile karıştırılır. Cevizli tart tabanlarına paylaştırılır ve ortaya nefis “Karamelli Kuruyemişli Tart” çıkar.

Cevizli tart hamuru malzemeleri nelerdir?

250 g un
95 g pudra şekeri
125 g soğuk tereyağı
30 g ceviz
50 g yumurta, 1 yumurta
2 g tuz
50 g sütlü çikolata

Cevizli tart hamuru nasıl yapılır?

Fırında cevizleri 170 ° C’de yaklaşık 8 dakika veya istediğiniz kıama gelinceye kadar kavurun. Kavrulmuş cevizlerin, cevizli hamur için soğumasını sağlayın. Cevizleri bir değirmen veya rendesi ile çok ince bir şekilde öğütün. Sonra sadece ince ceviz tozu elde etmek için eleyin.
1 yumurtayı tuzla karıştırın, unu ve pudra şekeri birlikte eleyin ve soğuk tereyağını doğrayın. Ardından, tereyağı küplerini un karışımına ekleyin ve tüm gevşek un karışımı tereyağına yapışana kadar ellerinizle ovalayın. Sonra her iki elin arasına yeni eklenen hamur karışımını ovalayarak her şeyi karıştırın. İnce kum böyle yapılır. Rendelenmiş cevizleri ekleyin ve elleriniz arasında her şeyi tekrar kısa bir süre öğütün.

Hamur karışımını bir hamur kartla karıştırın, ortasında bir doğrayın ve püresi yumurtayı ekleyin. Hamur kartı içten dışa doğru çalışın ve yumurtayı un karışımıyla birleştirin. Daha sonra, bütün yumurta toplanana kadar hamur kartı ile hamurun keserek karıştırın.
Hamuru elinizle birlikte yoğurun. İttirici bir hareketle, tüm malzemeleri bir arada karıştırmak için tabana uzun bir hamur yaprağı yaparak toparlayın. Hamuru alın ve tereyağı görünmeyene kadar tekrar karıştırın. Hamuru bir top haline getirin, sarılmak üzere streç filmin üzerine yerleştirin ve kalın ve uzun bir dikdörtgen plaka haline getirin ve streç filmin içine sarın, 2 saat veya bir gece boyunca soğutun.

Fırını 170 ° C’ye ön ısıtın.
Hamuru buzdolabından çıkarın ve hafifçe unlanmış bir çalışma yüzeyinde yaklaşık 2 – 3 mm inceltin. Halkalarını (7 cm) hamuru kesin. Kenarlar için şeritler kesin ve tar kalıbının kenarını sarın. Bir çatalla, hamur tabanını hafifçe delin. Buzdolabındaki veya derin dondurucuda arasında soğutun. Daha sonra önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 10 dakika altın rengi kahverengi olana kadar yaklaşık pişirin. Fırından çıkarın ve tartları soğumaya bırakın.

Sütlü çikolatayı benmari usulü eritin ve soğutulmuş tartıları çikolataya batırdığınız fırça ile fırçalayın.

İçindekiler

160 g kuru yemiş karışımı (örneğin ceviz, fındık, kaju, badem, vb.)
20 gr tuzsuz soyulmuş antep fıstığı
135 g şeker
55 g krema
35 g bal
35 g tereyağı
1 tutam tuz
1/2 vanilya çekirdeği

Hazırlanışı

  • Karamel sosu için: küçük bir tencerede,  vanilya çekirdekleri ve kremayı kaynatın ve sıcak ve kapalı tutun.
    Küçük bir tencereye (14-16 cm) 30 g suyla şekeri koyun ve altın kahverengi olana kadar yüksek ateşte pişirin. Tencerede kaşıkla fazla karıştırmayın, hafif kaydırmanız yeterlidir. Tavayı ocaktan alın ve karamelin üzerine sıcak krema dökün.
  • Dikkatli olun, karamel çok köpürebilir. Bal ve tereyağı (tuz) ekleyin ve yumuşak bir karamel olana kadar karıştırın.
  • Kavrulmuş kuru yemişleri içerisinde karıştırın, bütün kuru yemişleri karamelle iyice kaplanıncaya kadar hemen karıştırın.
  • Daha sonra hazırlanan tartara kuruyemişli karamel karışımı ile eşit olarak doldurun ve tartları soğumaya bırakın ve servis yapın.