Beyaz Çikolatalı Kurabiye

Beyaz çikolatalı kurabiye üzerine kaplanan demerara şekeri ile pişer. Pişince eriyen şeker beyaz çikolatalı kurabiyelere karamel tadı verir. Demerara şekeri linkten satın alabilirsiniz. Peki bu kadar uğraşmaya değmez derseniz yerine kahverengi şeker de kullanabilirsiniz.

Demerara Şekeri Nedir?

Birkaç çeşit kahverengi şeker türü vardır: Muscovado, Turbinado, Demerara. Demerara şeker altın kahverengidir, yapışkan, sert ve kaba dokuya sahiptir. (Güney Amerika) ‘ya akan Demerara Nehri vadisinde yetiştiği için ismini buradan alır. Kahverengi şekere göre daha koyu renktedir.

Beyaz çikolatalı kurabiye tarifimizin üzerinde kullandığımız demarara şeker pişince karamel tadı veriyor. Eğer elinizde demerara şeker yoksa kahverengi şeker de kullanabilirsiniz fakat beyaz şeker kullanmamınız tavsiye ederiz.

Malzemeler

125 g tuzsuz tereyağ, doğranmış ve yumuşamış
120 g kahverengi şeker
110 g beyaz şeker
1 yumurta
2 çay kaşığı vanilya özütü
225 g un
1 paket kabartma tozu
120 g beyaz çikolata (doğranmış)
110 g demerara şeker

Hazırlanışı

  1. Fırını 160 ° C ye ısıtın. Tereyağı ve şekeri bir elektrikli karıştırıcı kabına yerleştirin ve 8-10 dakika veya hafif ve kremsi olana kadar çırpın.
  2. Yumurta ve vanilyayı ekleyin ve iyice birleşene kadar tekrar çırpın. Sonra unu ve karbonatını ekleyin ve birleşene kadar çırpın. Kıyılmış çikolataya ekleyin ve kısa bir süre daha karıştırın.
  3. Karışımdan elde edilen hamurdan parçalar koparın ve yuvarlayın. Hafifçe bastırarak düzleştirin ve üstlerine demerara şekeri ile kaplayın, daha sonra yapışmaz kabartma kağıdıyla kaplı fırın tepsilerine yerleştirin.
  4. Hafifçe kızarana kadar yaklaşık 15 dakika pişirin. Tepsilerde soğumaya bırakın ve soğuyunca servis yapın.

Daha fazla kurabiye tarifi mi arıyorsunuz?