Kakaolu Hurma Topları

Kakaolu hurma topları sağlıklı atıştırmlıkların en üst listesinde yer almalı. Hem pratik hem de lezzetli bu tarifte ekstra şeker veya un kullanılmıyor. Tarifin temelini oluşturan hurma hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Arabistanın meşhur tadı: hurma!

Hurma, yaygın olarak Arap ülkelerinde yetişen bir ağacının meyvesidir. Hurmalar tatlı ve yapışkan bir dokuyla sahiptir. Genelde parlaktır  ve koyu kahverengi rengindedir. Hurma antioksidanı oldukça yüksektir ve bu da sağlığa yararlarınını oldukça çoğaltır. Hurma, lif ve antioksidanların yanı sıra, vitamin ve mineral içerir. Bununla birlikte, kurutulmuş meyve olduğu için kalorisi oldukça yüksektir.

Kakaolu hurma toplarını servis etmeniz için gereken hurmanın liflerini ezbilecek bir mutfak robotu ve 10 dakikanız. Tüm malzemeleri aynı anda mutfak robotuna atıyoruz ve hamur olana kadar karıştırıyoruz.  Hamurdan yuvarlaklar yapıp kakaoya buluyoruz. Servis için hazır!

Kakaolu hurma toplarını yaparken ekstra yumuşak yarı kuru hurma türünden kullanmanızı öneririz. Fazla kuru hurma hamur haline gelmeyecektir. Eğer hurmalarınızın çok kuru olduğunu düşünüyorsanız, yarım saat önceden sıcak suda ıslatmanızı tavsiye ederiz. Mutfak robotu haznesinde karıştırırken hamur yoğunluğuna göre zeytinyağı mktarını artırıp azaltarak hamurunuzu dengeleyebilrisiniz. Zeytinyağı kullanırken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz, ufak bir miktarı hamurun birleşmesi için yeterli olabilir.

Lifli yapısı ile oldukça tok tutan bir atıştırmalık tarifi. Şeker ve unun olmaması böylesi güzel bir tarif için iç rahatlatıcı değil mi?

Malzemeler

480 g orta kurulukta hurma (çok kuru ise yarım saat ılık suda ıslatın)
80 g badem
25 g kakao, ektra üzerini kaplamak için
2 çorba kaşığı saf zeytin yağı

Hazırlanışı

  1. Hurmaları, bademleri, kakao ve zeytin yağını bir mutfak robotuna yerleştirin ve pürüzsüz bir hamur benzeri macun oluşana kadar karıştırın.
  2. Karışımı küçük bir kaseye alın ve 20 dakika dinlendirin.
  3. Karışımdan çorba kaşığıile toplar alın ve topları kakao tozu kaplanan kadar yuvarlayın.
  4. Servis edene kadar buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklayabiliriniz.