Matcha ve Yeşil Limonlu Dondurma

“Matcha Çaylı Dondurma” tarifimiz hafifliği ve ferahlığıyla size göz kırpıyor. Görüntüsünün bilinçaltında uyandırdığı sağlıklı hissi oldukça doğru. İçerisindeki şeker sadece yoğunlaştırılmış sütten geliyor. Matcha çayı ile rengi yeşile dönen “Matcha Çaylı Dondurma” istemezseniz yeşil jel gıda boyası katmayabilirsiniz.

Matcha çayı nedir?

Geleneksel Japon Çay Seremonileri’nde içilen çay Matcha, gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarından elde edilir.

Matcha (Maçça çayı olarak okunur), çay yapraklarının toplanmadan önce 15 gün gölgede bırakılır, bunun sebebi bitkinin daha fazla klorofil salgılamasını sağlamaktır. Klorofil hem çaya parlak yeşil rengini verir hem de kuvvetli bir tada sahip olmasını sağlar.

Matcha çayı genellikle Gyokuro cinsi çayın yapraklarından elde edilir. Çay yaprakları toplandıktan sonra buhara maruz bırakılır, kurutulur, sap, damar ve diğer fazlalıkların ayrıldığı bir işlemden geçirilir. İşlem sonucunda ilk toplanan ürünün sadece %10’unun kaldığı “Tencha” elde edilir. Daha sonra Tencha, genellikle el değirmeni ile çok yavaş bir şekilde toz haline getirilir. 100 gram Tencha öğüterek Matcha çayı elde etmek yaklaşık 3 saat sürer. Daha hızlı yapılan işlemler, çayda istenmeyen bir yanık tadı oluşturur.

Matcha nerelerde kullanılır?

Matcha (Maccha) çayı doğrudan içildiği gibi birçok içecekte ve tatlıda da kullanılmaktadır. Bunlar arasında matcha latte, matcha cafe au lait, matcha milk shake, matcha cake, matchalı kurabiye sayılabilir.

En kaliteli Matcha çayının Japonya’da yetiştiği ve işlendiği bilinmektedir. Chado Tea , sadece Japonya’da yetişen ve işlenen Matcha çaylarının satışını yapıyor. Güvenle satınalabilir kullanabilirsiniz.

*İçerik işin uzmanı olan Chado’dan alınmıştır.

Matcha çayı nasıl yapılır?

Japon çay seremonilerinde en çok kullanılan Matcha çayı diğer çaylardan daha farklı bir şekilde hazırlanır. Matcha çayı, geleneksel çay seremonilerinin yanında, birçok tatlı yapımında da kullanılmaktadır.

Matcha’yı karıştaracağınız kaseyi kaynar su dökerek ısıtın.

Karıştırma için kullanılan karıştırıcıyı (yani bamboo whisk veya çay seremonisindeki ismi ile “chasen”) ıslatın.
(1-2 gram) matcha’yı kaseye koyun ve üzerine 1 fincan sıcak su ekleyin.

Bir elinizle kaseyi sıkı tutarken diğeri ile “bamboo whisk” kullanarak soldan sağa doğru karıştırırken köpükler oluşturmaya çalışın.

Yeterince karıştırdıktan sonramatcha çayını fincanınıza boşaltın.

Dondurma tarifimizi yine oldukça pratik seçmeye çalıştık. Soğuk kremayı çırptıktan sonra diğer malzemeleri ekleyip karıtırıyorsunuz. En az 6-8 saat buzlukta bekletmek önemli. Matcha çaylı dondurma soğuturken sık sık karıştırmaya ihtiyaç duymuyor. Güzel bir sos ile servis ederseniz hafif ve havalı bir tatlı sunumu hazırlamış olacaksınız…

Diğer Dondurma tariflerimize buradan ulaşabilirsiniz…

Malzemeler

400 gr krema (soğuk)
300 gr susuz yoğurt
150 gr şekerli yoğunlaştırılmış süt
2 çay kaşığı Matcha (elenmiş)
1 çay kaşığı yeşil limon kabuğu rendesi
1 çorba kaşığı yeşil limon suyu
Nane yeşili jel gıda boyası (İsteğe bağlı)

Hazırlanışı

  1. Soğuk kremayı yaklaşık 3-5 dakika çırparak izler oluşana kadar çırpın.
  2. Diğer bütün malzemeleri ekleyin ve hepsi birleştirilinceye kadar bir spatula kullanarak hafifçe karıştırın.
  3. Orta büyüklükte bir kaba dökün ve dondurucuya yaklaşık 6-8 saat boyunca alın.