Çilekli Trifle

Çilekli Trifle kocaman şişman bir kapta ve hafif sarhoş , veee tadılmak için sizi bekliyor…

İçindeki ameretti kurabiyeler ve ameretti likörü ile tadı daha da kuvvetleniyor. Ameretti kurabiye bulamaz iseniz acıbadem kurabyesi ile de deneyebilirsiniz. Yine çocukların olduğu bir sofraya gelecek ise ameretti (badem) likörü yerine ananas suyu veya portakal suyu da kullanabilirsiniz.

Biraz daha eğlenmek için, servis yapmadan önce tatlıyı alevlendirmeyi deneyin. Alev alması çok kolaydır ve alkoller tükenir tükenmez alevler söner. Ancak alevi söndürmek gerekebilir diye yinede yakınınızda büyük bir kapağı bulundurmanızı tavsiye ederiz. Alevler ile üst krema biraz erimiş olacak ama yine de lezzetli bir tada sahip olacak!

Trifle nedir?

Trifle, 18. yüzyılda (ya da belki de daha önce) İngiltere’de ortaya çıkan ve geleneksellleşen bir tatlı. Meyve, alkole batırılmış sünger kek ve muhallebi içeren üç ya da dört katmandan oluşan bir başyapıt denilirse abarmış olmayız. Bu tatlının sunumu her zaman yuvarlak cam bir kapta yapılır. Bu yuvarlak kaseyi Paşabahçe mağzalarından veya online sitesinden rahatlıkla bulabilirsiniz. Meyveli diğer tatlılarımız için tıklayın

Malzemeler

Madeira kek (veya yumuşak ve sade başka bir kek olabilir)
150 ml Amaretti, Konyak, Grand Marnier, Cointreau veya diğer herhangi bir likör (isteğe bağlı) – çocuklar vb. yiyorsa, ananas suyu veya portakal suyu
800 g çilek, tam ortadan kesilmiş
250 g amaretti bisküvi (veya acıbadem kurabiyesi), ufalanmış
1 vanilya podunun tohumları veya birkaç damla vanilya ekstresi
100 g pudra şekeri

Hazırlanışı

  1. Trifle kasesinin taşımasını kolaylaştırmak için geniş bir tepsiye yerleştirin. Madeira keklerinden birini 5 mm'lik dilimler halinde dilimleyin ve kasenin altına birkaç dilim dizin. Sıkı ve düzgün olduğundan emin olun,Eğer yüksek duran yerler varsa aşağı doğru elinizle hafifçe bastırın. Kek dilimlerini, tercih ettiğiniz alkole batırılmış bir fırça ile fırçalayın.
  2. Ardından mümkün olduğunca aynı boyda birkaç çilek alın ve baş aşağı çevirin ve bastırarak pastanın dış kenarına dizin. Tüm kenarı çilek ile çevreleyin.
  3. Çilek karışımının ortasına biraz ufalanmış amaretti bisküvi serpin.
  4. Krema için; Vanilya, pudra şekeri ve kremayı bir kabın içine koyun ve kıvam alıncaya kadar çırpın.
  5. Kremanın üçte birini çileklerin ve ufalanmış bisküvilerin üzerine yayın ve bir kaşıkla düzleştirin.
  6. Krema, çileklerin tepe noktasının sadece birkaç milimetreye üstüne kadar çıkmalıdır. Ardından rendelenmiş çikolata tabakası serpin.
  7. Sonra, kase dolana kadar, aynı sıralamayı tekrarlayın. Ve üzerini çilek katmanı ile kaplayarak bitirin. Soğuması için servis edene kadar dolaba koyun.