Leylaklı Şerbet ve Leylaklı Şeker

Leylak mevsimi çok kısa… Leylakların güzelliklerinden sadece mevsiminde faydalanmak ve kokusunu saklayamamaktan pişmanlık duyuyorsanız tariflerimize buyurun. Bu yıl bu muhteşem kokuyu saklmak ve aromalarını daha uzun süre tutmak için, leylaklı şerbet ve leylak ile tatlandırılmış şeker yaptık.

Koruyucular kullanmadan, tamamen çiçek açan salkımları sabahın erken saatlerinde toplamakla başlıyoruz. Sabahları günün her saatinde olduğundan daha fazla kokarlar. Aromayı kaybetmemek için çiçeklere su değidirmemelisiniz, tüm yeşil kısımları acı olduğu için çıkarmanız gerekir.

Yapacağınız “Leylak Şekerini” sıradan kek ve kurabiyelerde kullanabilirsiniz. Böylece birdenbire çok farklı tadı olan birer tatlıya dönüşürler. Aromalı çaylar bu aralar pek revaçta, ben Lipton Signature Series Soft Cashmere çayını çok beğeniyorum. Eğer halen çayınıza şeker atıyorsanız leylak aromasının tadını çayınızda da çıkarabilirsiniz.

Leylaklı şeker nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan iki malzeme 5:4 oranında şeker:leylak …

Leylakları saplarından tek tek koparın. Sadece çiekleri kalsın. Bir kavanozun içinde veya başka bir kapalı tabakta, şekeri ve  çiçekleri katmanlı olarak koyun, zaman zaman sallayın veya bir kaşıkla karıştırın ve böylece 2-3 gün bekletin. Şeker nemli ve yapışkan hale gelecektir. Daha sonra, şekeri bir tabak veya tepsinin üzerine çiçeklerle birlikte dökün ve arasıra karıştırarak kurutun (hava yağmurlu ve yüksek nem varsa, şekeri yaklaşık 40 ° C’ye ayarlanmış fırında kurutabilirsiniz.)

Dha sonra iri bir elekten veya elinizle leylakları ayıklayın.

Leylak ile tatlandırılmış şeker bozulmaz, bu yüzden uzun süre saklayabilirsiniz. Topaklanabilir, bu yüzden kullanmadan önce tekrar elinizle harmanlamnız gerekir.

Leylaklı şerbet nasıl yapılır?

Leylak çiçeklerden bir şerbet hazırlamak gerçekten basittir ve zaman veya özel ekipman gerektirmez, bu yüzden koca bir şişeyi kolayca yapabilirsiniz. Şerbet leylak koktuğu için çok lezzetlidir ve rengi eminiz ki ikinci bardağı istemeniz için size cesaret verecek. Yanında bir dilim limonlu kek ile enfes olacaktır.

Malzemeler

1 bardak leylak çiçekleri (yaklaşık 80 gr)
3 su bardağı su
675 g şeker
1/2 limon

Hazırlanışı

  • Leylak çiçeklerini saplarından ve yeşil kısımlarından ayırın. Çiçeklerin tadının kaçmaması için yıkamayın.
  • Suyu ve şekeri ısıstın, şeker eriyip şurup kaynayana kadar karıştırın.
  • Limonu dilimler halinde kesin. Daha büyük bir kavanoza, leylak çiçekleri ve limon dilimlerini yerleştirin, sıcak şurubu dökün.
  • Yaklaşık 4 gün boyunca karanlık, serin bir yere koyun (buzdolabında da bekletebilirsiniz), her gün sallayın veya bir kaşıkla karıştırın. 4 günün sonunda şurubu süzün ve içime hazırhale getirin.
  • Buzdolabında uzunca süre saklayabilirsiniz, tabiki dayanabilirseniz.

Daha fazla çiçekli tarif mi arıyorsunuz?