Ev Yapımı Nutella

Ev yapımı nutella içeriğinde; çiğ fındık, kakao tozu ve rafine edilmemiş hindistan cevizi şekeri gibi kaliteli malzemeler kullanılır ve yapımı oldukça kısa sürer.

Sağlıklı nutella olur mu?

“Sağlıklı” ve “Nutella” kelimelerini aynı cümle içerisinde kullanılması çok garip geliyor değil mi? Fakat ev yapımı nutella kızartılmış fındıklarla (evinizin harika kokmasını sağlayan) başlar ve güçlü antioksidan faydaları ile bilinen çiğ kakao tozu içerir.  Peki çiğ kakao tozu tam olarak neden farklı? Çiğ kakao tozu, soğuk preslenmiş kavrulmuş kakao çekirdeklerinden üretilir. Bu işlem tüm canlı enzimleri korur ve size besinler ve antioksidanlarla dolu hoş bir çiğ kakao tozu verir.

Tabii, nutellamız ev yapımı hindistancevizi şekeriyle tatlandırılıyor. Bu ev yapımı nutellanın tatlandırıcısı hakkında bir kısa not. Çoğu zaman hindistancevizi şekerini akçaağaç şurubu ile değiştirebilirsiniz, ancak bu tarifte değiştirmeyin. Deneyince ev yapımı nutellanızın  kıvamının tutmadığını, yeterince yayılmadığını göreceksiniz.. Yağ ve suyla yeniden inceltmeyi bile denedim, ancak bu versiyonun mükemmel tutarlılığına asla geri dönmedi. Bu nedenle hindistancevizi şekeri veya organik pudra şekeri ile tarifnizi yapın.

Malzemeler

250 g çiğ fındık
2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı veya fındık yağı
150 g hindistan cevizi şekeri
35 g çiğ kakao tozu
1 çay kaşığı vanilya özü
Bir tutam tuz

Hazırlanışı

  1. Fırınınızı 175 dereceye ısıtın.
  2. Fındıkları bir tepsiye koyun ve dağıtın. Yaklaşık 10-12 dakika kabukları koyulaşıncaya ve çatlayana kadar fırında pişirin.
  3. Fındıkları el değmeden soğumaya bırakın, ardından bir mutfak havlusuna aktarın ve derilerinin çoğu çıkana kadar ovalayın.
  4. Fındıkları bir mutfak robotuna yerleştirin ve 5-6 dakika karıştırın. Kremsi bir fındık ezmesi elde edeceksiniz. Yağı ilave edin ve bir dakika daha karıştırın.
  5. Şekeri, kakao ve vanilyayı ekleyin ve tamamen birleşinceye kadar tekrar karıştırın. Hindistan cevizi şekerini toz halinde almadıysanız tarifinizde kullanmadan önce ayrı bir baharat değirmeni içinde toz haline getirebilirseniz.
  6. Nutella'yı bir saklama kabına dökün (burada soğurken hafifçe sertleşir) veya hemen tüketebilirsiniz.

Daha fazla kahvaltılık tarif mi arıyorsunuz?