Chai Tea Latte

Chai Tea Latte, siyah çay aromatik baharat ve bitki karışımıyla demleyerek yapılan aromalı bir çay içeceğidir. Hindistan alt kıtasında yer alan içecek, birçok kahve ve çayhanede bir özellik haline gelen dünya çapında popülerlik kazanmıştır.

Chai çayı faydaları nelerdir?

Kanser oluşum riskini azaltır. Kakule, tarçın ve zencefil antioksidan ve fitokimyasal içerikleri ile kanser önleyici özellikleri taşır. Düzenli kullanıldığı takdirde bağırsak ve mide kanseri riskini azaltıcı etki gösteriyor.

Soğuk algınlığını önler. Özellikle soğuk kış günlerinde sıklıkla hastalanma gibi bir durumunuz söz konusu ise veya halsizliğiniz varsa içeriğindeki bileşenler ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Chai çayının içeriğindeki zencefil vücudun savunma sistemini destekliyor.

Adet dönemi ağrılarını hafifletir. Chai çayındaki tarçın ve zencefil hormonları düzenleyerek adet dönemi sancılarında olumlu etki yaratır. Özellikle sıcak sütün içinde beklettiğiniz Chai çayı aromatik tadı sayesinde hem bu dönemlerde olan tatlı ataklarınızı da önleyecektir.

Metabolizmayı hızlandırır. Doğru diyet tavsiyeleri ile birlikte Chai çayı içtiğinizde metabolizmanızı da hızlandırabilirsiniz. Bunu sindirim ve pankreatik enzimleri uyarıcı etkisi ile sağlar. Ayrıca tokluk hissi yaratması da daha az yemenize neden olur.

Diyabete karşı Chai çayı. Düzenli kullanımında kan şekeri seviyesinde olumlu olacak değişimlere neden olur. Uzun dönemde Tip 2 Diyabetin önlenmesinde rol alabilir. Kısa vadede ise şeker isteğinizin azalması ile kan şekeri kontrolü sağlayabilirsiniz.

Şişkinliği azaltır. Şişkinlik ve gaz şikayetleri yaşıyorsanız mide aktivitelerini düzenlemek ve sindirim sistemini düzenlemek için Chai çayını günde 2 fincan olacak şekilde deneyebilirsiniz.

Enerjiyi arttırır. Kahve ve gazlı içecekleri içtikten sonra enerjiniz aniden yükseliyor ve akabinde hızla düşüyorsa Chai çayı ile enerjinizi yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Chai çayının faydalarından yararlanmak istiyorsanız doğru şekilde ve doğru miktarda tüketim yapmalı ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını devam ettirmelisiniz. Günlük olarak içeceğiniz ortalama 2 fincan Chai çayı size yeterli etkilerin oluşması için destek olacaktır.

Malzemeler

16 adet tane kakule
8 adet çubuk tarçın, parçalara kırılmış
8 adet yıldız anason
6 adet karanfil
1 çorba kaşığı rezene tohumu
3 adet vanilya çubuğu, iki parçaya kesilmiş
80 g siyah çay
60 g hindistan cevizi rendesi
1/2 çy kaşığı rendelenmiş muskat
2 tatlı kaşığı taze zencefil
90 g bal
1 çorba kaşığı limon suyu

İstenilen miktar sıcak su ve sıcak süt

Hazırlanışı

  1. Kakule, tarçın, yıldız anasonu, karanfil, rezene ve vanilyayı bir havan içerisine yerleştirin ve küçük parçalar oluşana kadar  ezin.
  2. Küçük bir kasede baharat karışımı, çay, hindistan cevizi, muskat ve zencefil ekleyin ve bir kaşık yardımıyla harmanlayın.
  3. Bal ve limon suyunu ekleyin ve birleştirmek için iyice karıştırın. Buzdolabında hava geçirmeyen bir kabın içine yerleştirin.
  4. Karışımı ince bir tülbente sararak kaynamakta olan 1,5 l suya ekleyin. yaklaşık 2 dk kaynatın ve demlemeye bırakın. Dilerseniz karışımı suyun içine serbest bırakabilirsiniz. İçmeden hemen önce süzmelisiniz.
  5. Süzdüğünüz sıcak çayı ılık süt ile birlikte servis edebilir, bal ile tadını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
  6. İpucu: Bu çayı kapalı bir kapta buzdolabında 1 aya kadar saklayabilirsiniz.

Daha fazla içecek tarifi mi arıyorsunuz?