Tonbalıklı Ekmekler

“Ton balıklı ekmekler”in en güzel yanı ister sıcak ister soğuk tüketebilmeniz. Ton balığını salataların üzerine eklemek veya baharatlayıp yemek kolay yoldur. Fakat değişik bir tarif isteyen bu tarifimize buyursun.

“Ton balıklı ekmekler”in temelini; ton balığı, mısır ve rendelenmiş keçi peyniri oluşturuyor. Baharatlar ve taze doğranmış soğan ve maydonuzu da ekleyince bu iş tamam. Eğer mevsiminde iseniz sulu çekirdek kısmını çıkardığınız domateslerin etli kısmını minik minik doğrayarak lezzetli salataya ekleyebilirsiniz. Bharat kısmındada özgürsünüz ki kırmızı pul biberi ile daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Bir gece önceden yaparsanız lezzetlerin birbirine daha iyi geçmesini sağlamış olursunuz. Ve hazır ettiğiniz salatayı minik ekmekçiklerin üzerine yayıp fırına verebilirsiniz. Eğer fırında yapacaksanız keçi peyniri yerine kaşar peyniri de kullanabilirsiniz.

Malzemeler

200 g mısır
400 g ton balığı
250 g ekşi krema
200 g rendelenmiş peynir
1 kırmızı soğan
tuz
biber
1 çorba kaşığı maydanoz kıyılmış
1 yemek kaşığı doğranmış taze soğan
2 domates
Kızarmış ekmek veya ekmek dilimleri

Hazırlanışı

  • 200 g mısır konservesini açın, mısırı bir kevgire yerleştirin, soğuk suyla durulayın ve süzün.
  • 400 g ton balığını bir kevgir içine koyun, soğuk su tutup ve elinizle sıkın.
  • Mısır ve ton balıklarını yeterince büyük bir kaseye yerleştirin, 1 kırmızı soğanı olabildiğince ince bir şekilde doğrayın ve kalan malzemelerle (1 çorba kaşığı kıyılmış maydanoz, 1 yemek kaşığı taze soğan, 200 g ince rendelenmiş keçi peyniri) birlikte ton balığı - mısır karışımını tekrar karıştırın.
  • Tüm malzemeler birbiriyle iyice karışana kadar karıştırın ve tuz ve karabiber serpin.
  • Ton balığı harcını ekmek dilimlerine veya ekmek dilimlerine bir kaşıkla yayın ve istenirse fırında yaklaşık 180°C'de 15 dakika pişirin.
    İPUCU: Gece boyunca buzdolabında kaymasına izin verirseniz, lezzeti daha iyi birbirine geçer!