Pankolu Kıtır Somon Tarifi

Pankolu Kıtır Somon fırında nar gibi kızarır, sofrada sunuma çıkınca herkes bayılır! Ballı hardal, somon ekmek kırıntıları ve taze yeşilliklerle mükemmel bir sonuç yakalayacaksınız. Panko kırıntıları tarife hem ismini hem de farklılığını sunuyor. Panko ile ilgili biraz daha bilgi isterseniz aşağıdaki yazıyı mutlaka okuyun derim.

Panko nedir?

Panko, Japon mutfağında tonkatsu gibi kızartma yemeklerinde kaplama olarak kullanılan bir çeşit çıtır ekmek kırıntısıdır. Batı mutfağında bulunan bir çok ekmek kırıntısından daha kıtır ve hafif bir yapısı vardır. Doria, Korokke ve Hambagu gibi daha bir çok yemeğin yapımında kulanılır. Japonya dışında, Asya Avrupa ve Amerika mutfaklarında da giderek daha popüler hale gelmektedir. Türkiye de satın almak siterseniz linkimiz tıklayabilirsiniz.

Somonun üzerine serpilen hardallı, baharatlı pankoyu filetoların üzerinde kıtır kıtır pişiyoruz. Ve panko kıtırtısının altından çıkan mükemmel yumuşaklıkta, lapa lapa ve baharatlı somon balığı… Pankolu Kıtır Somon Tarifi çok pratik yapımı 30 dakikadan az!

Malzemeler

20 ml (4 tatlı kaşığı) zeytinyağı
4 parça kalın kesilmiş, kemiksiz somon
Kara biber ve tuz
10 g (1 yemek kaşığı) ballı hardal
2 tatlı kaşığı doğranmış taze kekik
100 gr panko ekmek kırıntısı
2 yemek kaşığı doğranmış maydanoz
1/2 çay kaşığı toz kırmızı biber

Hazırlanışı

  1. Fırını önceden 200 °'ye ısıtın. Somonu çift taraflı folyo kaplı fırın tepsisine yerleştirin. Üzerine tuz ve karabiber serpin.
  2. Küçük bir kapta, ballı hardalı ve kekiğin bir çay kaşığı kadarını karıştırın. Başka bir küçük kapta, kalan kekik,  zeytinyağı, kıyılmış maydanoz, kırmızı biber ile pankoyu karıştırın. Tuz ve karabiber (hafif bir tutam) ekleyin.
  3. Küçük bir kaşık kullanarak, hardallı kekik karışımını somonun üzerine yayın; ekmek kırıntlı karışımı ise üzerine serpin.
  4. Somonu 12-14 dakika Fırında pişirin.

Not: On dakikadan sonra test edin; çatalla dokunduğunuzda çatal içine tam geçene kadar kadar kızartın. Fırından çıkar çıkmaz servis yapın.