Çarkıfelekli Hindistan Cevizi Barları

Çarkıfelekli Hindistan cevizi barları tarifine geçmeden sanırız öncelikle başlı başına fark yaratan bir meyveden bahsetmek gerekir. Hoş kokusu ve egzotik tadıyla başınızı döndürecek meyve; çarkıfelek meyvesi… İri çekirdekleri, jölemsi yapısıyla meyve deneyiminize yenisini katar. Dondurmalarda, meyve sularında, sütlü tatlılarda kullanabileceğiniz bu meyvenin tutkunun meyvesi olarak adlandırılması manidar değil mi?

çarkıfelekli hindistan cevizi barları

Malzemeler

Üzeri için:
150 gr Kaju
250 ml Hindistan Cevizi Sütü
125 ml Hindistan Cevizi Yağı
90 gr bal + 1 Çorba Kaşığı Bal
60 gr Hindistan Cevizi
180 ml Çarkıfelek Meyvesi Püresi

Tabanı için:
75 gr Kaju
70 gr Fındık
80 gr Hindistan Cevizi
2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı

1) Tabanı yapmak için; kaju fıstığı, fındık, hindistancevizi, hindistancevizi yağı ve balı bir mutfak robotuna alın ve pürüzsüz hale gelene kadar işleyin. Karışımı, yapışmaz pişirme kağıdıyla kaplanmış hafifçe yağlanmış 20 cm x 20 cm'lik bir fırın kabının tabanına bastırın ve 20 dakika boyunca soğutun.

2) Kaju fıstığı, hindistancevizi sütü, hindistancevizi yağı, bal ve hindistancevizi bir mutfak robotuna yerleştirin ve 3-4 dakika veya pürüzsüz ve kremsi olana kadar karıştırın. Hindistan cevizi karışımını tabanın üzerine dökün ve buzdolabına 40 dakika civarı doanana kadar geri koyun.

3) Çarkıfelek meyvesini ve 1 kaşık balı yüksek ateşte küçük bir tavaya koyun ve 4-5 dakika veya koyulaşana kadar pişirin. Hafifçe soğumaya bırakın.

4) Çarkıfelek meyvesi şurubunu donan pastanın sürün ve minimum 2 saat buzdolabında saklayın. Kareler halinde kesin ve servis için hazır olana kadar buzdolabında bekletin.

Not: Hava almayan bir kapta iki hafta boyunca tazeliğinde saklayabilirsiniz.

Kaynak Donna Hay