Limon Yağı

Limon yağı da yapınca anladım ki ben limon bağımlısıyım. Eğer instagram hesabımızı takip ediyorsanız, daha önceki tariflerde de limonlara rastlamışsınızdır… Limonlu Transparan Tart, Limonlu Dondurma, Limonlu Bar, Votkalı Limonata

İhtiyacınız olan şey (tabii ki) limon kabukları, büyük bir temiz şişe, saf zeytin yağı ve biraz sabır! Eminim ki pasta yaparken kullandığınız limonların kabuklarını atmak sizinde hoşunuza gitmiyordur. Bu tarif kabukları değerlendirmek için harika bir yol. Limon Yağını balık veya salata gibi yemeklernde veya yaptığınız kurabiye veya keklerde kullanırsanız lezzetin farkını anlayacaksınız! Bu özel tada ulaşmak mı istiyorsunuz? Öyleyse hemen tezgahınızdaki limonları alın ve işe koyulun.

Malzemeler

600 ml saf yağ
2-3 adet organik limonun ince soyulmuş kabuğu
Sterilize edilmiş şişe

Hazırlanışı

  • Limonları iyice yıkayın, kurutun. Bir sebze soyucusuyla ince kabuklar oluştuun. Sadece sarı kabuğu soyduğunuzdan ve herhangi bir albedoya (beyaz iç kabuğa) dokunmadığınızdan emin olun aksi halde yağınız acı bir tada ulaşabilir!
  • Limon kabuklarını ağzı sıkıca kapatılabilir bir kavanozun içine koyun, üzerini saf zeytin yağı ile doldurun ve 3-4 hafta boyunca karanlık bir yerde bekletin.
  • 3-4 hafta sonra limon yağını başka bir cam kavanozun içine süzün ve lezzetlendirmeye devam etmek istiyorsanız yeni limon kabuğukları ekleyin.