Ev Yapımı Vanilya Özütü

Şişenin kapağını açıp soluduğunuzda iyi bir vanilya özünün kokusunu bilirsiniz. Düşük kaliteli özler, aromalarında bu yoğunluk ve derinlikten yoksundur. Hiçbir şey kaliteli vanilya gibi olamaz. Ancak kaliteli vanilya özleri pahalıdır.

Basit vanilya özü, ticari sınıf özüdür. Ticari dereceli basit ekstrenin 3.7 kg alkole 100 g çubuk vanilya kullanılır.

Ancak, birçok profesyonel pastacı “çift katlı” vanilya özütü kullanmayı sever. Çünkü aynı miktarda vanilya özütü ile çok daha güçlü bir vanilya aroması sağlar. Çift katlı vanilya ekstresi, 3.7 kg başına 690 g çubuk vanilya kullanır.Bu extreler oldukça pahalıdır.

Vanilya özütü evde nasıl yapılır?

Ancak, iyi haber: Kendi çift katlı vanilya ekstraktınızı, mağazadan aldığınız kaliteli tek katlı vanilya ekstresiyle aynı fiyata yapabilirsiniz.

Vanilya ekstresi yıllandıkça lezzetli olur. Kullanmadan önce en az bir yıl yaşlanmalarına izin vermek için daha büyük miktarlarda üretebilirisiniz. Ayrıca tadı korumak için koyu renkli cam kavanozlar da öneririz. Ama eğer isterseniz temiz açık renk kavanozları da kullanabilirsiniz fakat eğer açık renk kavanoz kullancaksanız karanlık bir ortamda saklamanızı öneririz.

Vanilya özütünü yaptıktan 6 hafta sonra kullanabilirsiniz, ancak vanilya esansı yaşla birlikte daha iyi hale gelir ve optimal olarak 6 ay beklemelisiniz. Her yıl çokça vanilya özütü yapıp ve her sene bir önceki senenin partisini kullabilirsiniz. 12 aylık saf vanilya özütü en iyisi! Fakat 24 aylık vanilya özütünü de kullanısanız daha da iyisi!

Vanilyalı şeker nasıl yapılır?

Vanilya özütü yaptınız ve artık çubukları şişeden çıkarıyorsunuz? Onları çöpe atmayın – vanilya şekeri yapımında kullanın!

Vanilya çubuklarını birkaç gün dışarıda kurumaya bırakın ve daha sonra bunları bir kaba veya fermuarlı bir torbaya koyun. Sıkıca ağzını kapatın ve ara sıra sallayarak birkaç hafta bekleyin. Vanilya çubuklarını atın – vanilya şekeri kullanıma hazır! 1 sene boyunca kullanabilirsiniz.

Malzemeler

Tek kat vanilya öztü:
250 ml -1 su bardağı votka
22 gr vanilya çubuğu (yaklaşık 3 adet)


Çift kat vanilya öztü:

250 ml -1 su bardağı votka
44 gr vanilya çubuğu (yaklaşık 6 adet)

 

Vanilyalı Şeker:
3 adet vanilya çubuğu
1 kg şeker
istenilirse çubuk tarçın

Hazırlanışı

Vanilya özütü için;

  • Vanilya çubuklarını uzunlamasına ortadan kesin ve içindeki vanilya parçacıklarını kazıyın. Tohumları ve fasulyeleri votka koyduğunuz kapaklı bir cam kavanozda ekleyin. Özü, karanlık ve serin bir yere yerleştirin. Arada bir sallayın.
  • Özütü 6 hafta kadar kısa bir sürede kullanılabilirsiniz. Çok daha iyi sonuçlar için 6 ay sonra kullanın ve en iyi sonuçlar için bir yıl bekleyin.
  • Özüt hazır olduğunda içinden vanilya çubuklarını çıkarın ve bir huni yardımı ile kahverengi cam şişelere doldurun.
  • Vanilya çubuklarını kavanozların uzunluğuna uyacak şekilde dilimleyin ve 60 ml'lik cam şişelere yaklaşık 2 adet ve 60 ml'lik cam şişelere 4 adet yerleştirin. Bu şekilde, özüt zaman geçtikçe "olgunlaşmaya" devam edecektir.

Vanilyalı Şeker için:

  • Vanilya özütü nden çıkardığınız vanilya çubukları birkaç gün dışarıda kurumaya bırakın ve daha sonra bunları bir kavanoz veya fermuarlı bir torbaya koyun. Sıkıca ağzını kapatın ve ara sıra sallayarak birkaç hafta bekleyin.
  • Eğer yeni vanilya çubukları kullanıyorsanız vanilya çubuklarını ortadan ikiye kesin ve içinden çıkardığınız tohumları şeker ile karıştırın. Elinizle hafifçe ovuşturun. Daha sonra çubuklarla birlikte ağzı kapaklı bir kapta arasıra sallayın. 1 sene boyunca şekerinizi saklayabilrisiniz.

Daha fazla vegan tarif mi arıyorsunuz?