Ev Yapımı Mayonez

Ev yapımı mayonez yapmak bir çubuk blender ile sadece bir dakika sürer.

Bu mayonez tarifi aynı zamanda paleo dostu (paleo diyeti, az veya hiç işlem görmemiş besinleri yemeye odaklı olan bir beslenme planıdır.) çünkü yüksek kalitede bir avokado yağı kullanıyor. Mayonezibir kez evde yaptıktan sonra, bir daha asla mağazadan alamayacaksın. Birçok mağazadan satın alınan mayonez şişesi, kanola yağı veya soya fasulyesi yağı gibi içeriklerle dolu ve ilave şeker içerir. Koruyuculardan ve “doğal tatlardan” bahsetmiyorum bile. Tabiki her zaman taze yapmak en iyisi!

Ev yapımı mayonez malzemeleri nelerdir?

Öte yandan ev yapımı mayonez, sadece 6 taze malzemenin emülsiyonudur. Seçimim sizin olmasına rağmen, malzemelerimin çoğu organik. Peki mayonez tarifimde neler var?

Avokado yağı
Yumurta
Limon suyu
Beyaz şarap sirkesi
Dijon hardalı
Deniz tuzu

Avokado yağını hafif aromalı bir zeytinyağı ile ve beyaz şarap sirkesi ile açık renkli, yüksek kaliteli sirke türü (örneğin organik hindistan cevizi sirkesi) ile değiştirebilirsiniz. Profesyonel ipucu: Çok güçlü bir tadı olan sızma zeytinyağı kullanmayın.

Mayonez yapmanın püf noktaları nelerdir?

  • Daha büyük / daha geniş bir kavanoz kullanmayın. Bu tarifin bu kadar iyi çalışmasını sağlayan şey, çubuk karıştırıcınızla birlikte gelen kavanozun karıştırıcı kafasının genişliğine sıkıca oturmasıdır. Bu, yumurta ve yağın yavaşça emülsifiye olmasını sağlar. Daha büyük veya daha geniş bir kavanoz kullanıyorsanız, sorunla karşılaşabilirsiniz.
  • Bu tarifi bir mutfak robotunda ya da blenderde denemeyin. Bu tarif özellikle bir çubuk blender için yazılmıştır. Tüm malzemeleri başka bir karıştırıcıya eklerseniz başarısız olur.
  • Yüksek kaliteli bir yağ seçin. Mayonezdeki ana bileşen yağdır, bu nedenle yüksek kaliteli bir yağ seçin. . Avokado yağı çok nötr bir tada sahiptir (diğer yağlara kıyasla). Ayrıca normal zeytinyağı veya hafif aromalı zeytinyağı kullanabilirsiniz. Sızma zeytinyağından veya düşük kaliteli, endüstriyel tohum yağından (kanola, üzüm çekirdeği, aspir, yerfıstığı, vb.) uzak durun.
  • Çiğ yumurta bir endişe midir? Bu mayonezdeki çiğ yumurtadan endişe duymayın, ancak kişisel endişeleriniz varsa, kesinlikle pastörize edilmiş bir yumurta kullanabilirsiniz.
  • Mayonezi soğutun. Mayonezi yaptıktan sonra kapalı bir saklama kabına aktarın ve buzdolabında saklayın. Buzdolabında bir hafta kadar saklayabilirsiniz. Emülsiyon kırılacağı için mayonezi dondurmaya çalışmayın.

Malzemeler

1 yumurta
½ yemek kaşığı limon suyu
1 tatlı kaşığı beyaz şarap sirkesi
¼ çay kaşığı dijon hardalı
¼ çay kaşığı deniz tuzu
240 ml avokado yağı veya hafif aromalı zeytinyağı

Hazırlanışı

  1. Tüm malzemeleri (en son yağla birlikte) çubuk karıştırıcınızla birlikte gelen kaba ekleyin.
  2. Yağın en son ekleyerek, malzemelerin oturması için bir dakika bekleyin.
  3. Çubuk karıştırıcınızı kavanozun içine yerleştirin ve aşağı doğru bastırın. Karıştırıcıyı çalıştırın ve kavanozun dibinde en az 10-15 saniye basılı tutun. Mayonez emülsiyonlaşmaya ve kalınlaşmaya başladığında, malzemeleri tamamen birleştirmek için çubuk karıştırıcıyı yavaşça yukarı ve aşağı hareket ettirin.
  4. Tamamen harmanlandıktan sonra çubuk karıştırıcıyı çıkarın. Bir kaşıkla birkaç karıştırın ve buzdolabında bir saklamak için kapaklı kaba yerleştirin. Bir hafta kadar taze kalacaktır.