Vegan Cips

Yağsız Pişmiş Vegan Cipsler 20 dakikadan kısa sürede hazırlanır, 5 dakikadan kısa sürede tüketilir.. Çıtır çıtır, gevrek ve masum bir atıştırmalık… En sevdiğiniz kök sebzeleri kullanarak , favori tabağınıza ulaşabilirsiniz.

Düzenli olarak sebze tüketemiyorsanız veya çocuklarınız sebzeler için oldukça seçici ise, bu çıtır çıtır sebzeli cipsleri menünüze katmış olacaksınız.

Vegan cips yapma yöntemleri?

Vegan cipsleri yapmanın 3 temel farklı yöntemi mevcut ve yöntemlerin hepsi içindeki yağ oranı!

Sebzeleri incecik dilimleyim yağda kızartabilirsiniz. Bu tarife en yakışan cipsin şalgam oluğunu söyleyebiliriz. Şöyle ferahlatıcı bir yoğurtlu pico de gallo ile iyi gidecektir.

Yine dilimlediğiniz sebeleri bir kaç kaşık yağ ile fırına verbilirsiniz. Tarifimizde isteğe bağlı olarak ekledik. Bu tamamen sizin damak zevkiniz. Fakat hiç yağ eklenmeden sadece tuz ve karabiber ile ovulmuş sebzeleri denediğinizde hiç bir farkının olmadığını hatta durdukça ağırlaşan bir ya kokusunu almadığınızı farkedeceksiniz.

Seçim sizin! Tamamen damak zevkinize göre pişirebilirsiniz.

Vegan cips için hangi sebzeler kullanılır?

Onları ilk denediğinizde,”sebzeli” hiçbir şey bu kadar güzel olamaz ve bu kadar bağımlılık yapmaz diye düşüneceksiniz. Aslında veganlar için en iyi atıştırmalık seçeneklerinden.

İlk bakışta vegan cipslerin kızardıklarını zannedilebilir fakat tamamen yağsız sadece tuz ve karbiberle harmanlanmış sebzelerin fırında pişmesiyle ortaya çıkıyor. Eğer iyi bir ince dilimli rendeleyiciniz varsa tamamdır.

Biz tarifte kırmızı pancar, sarı pancar, turp, tatlı patates, kabak ve havuç karışımını kullandık. Bu sebzeler tek bir fırın tepsisine sığabildiğimiz kadar farklı renkler. Tatlı patates, havuç yerine yaban havucu, kabak yerine sarı kabak takas edebilir, hatta isterseniz şalgam ya da kereviz kökü ekleyebilirsiniz. Çok sayıda olasılık var seçim sizin!

Malzemeler

1 orta boy pancar
1 orta boy kabak
1 büyük havuç
1 küçük tatlı patates
1 küçük şalgam
1/2 çay kaşığı deniz tuzu
1/2 çay kaşığı karabiber
1 çorba kaşığı yağı (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

  1. Tüm sebzeleri bir bıçak veya robotun ince dilimleyici bıçağı ile eşit derecede ince dilimler halinde dilimleyin.
  2. Bir kaba alın ve yağ, tuz ve karabiber ile ovun.
  3. Olabildiğince üst üste gelmesini en aza indirerek, parşömen kağıdı ile kaplı fırın tepsilerine yayın. 200 C'de yaklaşık 10 dakika pişirin.
  4. Tepsiyi çıkarın ve sebzeleri çevirin. Çıtır çıtır ve hafif kahverengi olana (yanmamasına dikkat edin) kadar 5-10 dakika daha pişirin.
  5. Onları dikkatle izleyin ve hatta diğerlerinden önce kahverengileşen sebzeleri erken alın.
  6. Fırından çıkarın ve servis edin.

Daha fazla vegan tarifi mi arıyorsunuz?