Limonlu Bar

Limon Bar da nedir? diye sorabilirsiniz, biz de size tereyağı, limon ve tart gibi bildiğiniz tatların mükemmel bir karışımı diyebiliriz. Evet Hem de hepsi bir arada. Bu tarifle birlikte kendinizi sürekli limon bar yaparken bulacaksınız. Özellikle kış aylarında pencerenizden baktığınızda yerde de kar varsa, kahvenizi yudumlarken tarifimizi ilk okuduğunuz zamanı hatırlayacaksınız.

Malzemeler

Tabanı için:

2 1/4 bardak (284 g) çok amaçlı un
2/3 su bardağı (152 g) toz şeker
1 çay kaşığı tuz
230 gr tuzsuz tereyağı, soğuk

Limon dolgusu için:

4 büyük yumurta
1 yumurta sarısı
1 su bardağı şeker (219 g)
1/3 su bardağı (43 g) un
2/3 su bardağı limon suyu (3 limondan)
1 çay kaşığı vanilya özü

Hazırlanışı

1) Fırını 220 dereceye ısıtın. 25 x 30 cm bir fırın kabını yağlı kağıt ile hazırlayın ve kabın kenarlarından sarkacak yeterli miktarda parşömen kağıdı bırakın. Bu fazlalıklrı kalıptan çıkarmak ve kesmek için kullanacaksınız.

2) Kuru malzemeleri birleştirin: Büyük bir karıştırma kabında un, şeker ve tuzu karıştırın.

3) Yağı ekleyin: Soğuk yağı küp halinde kesin. Küpleri unu atın. Un ve tereyağını baş parmaklarınızla ovalayın. Haur kırıntılar haline dönüşüp iri kum taneleri gibi gözükecek. (Alternatif olarak, tereyağı benzer bir görsel görünüme sahip oluncaya kadar 6 veya 7 kez bir mutfak robotunda çevirebilirsiniz.)

4) Tabanı pişirin: Hazırladığınız hamuru pişirme kabına boşaltın, parmaklarınızla sıkıca bastırın ve fırına yerleştirin.

20-25 dakika pişirin. Kabuk hafif altı sarısı göründüğünde hazırdır.

5) Tabanının pişmesine 10 dakika kaldığında, dolgunuzu yapın: Orta bir kapta yumurtaları, sarısı ve şekeri çırpın. Unu ekleyip tekrar çırpın. Limon suyunu ve vanilyayı çırpın.

6) Tabanı pişirme işlemi bittiğinde fırından çıkarın ve hazırladığınız limonlu kaışımı ılık tabanın üzerine dökün. Fırına tekrar koyun.

7) Tüm soğutun ve kesin: Fırından çıkarın ve tezgâhta veya buzdolabında kapalı olarak 1 saat boyunca soğumaya bırakın. Limonlu hamuru bir kesme tahtasına alın. Pudra şekeri serpip kareler halinde kesin.