Yaseminli Cheesecake

Yaseminli Cheesecake klişelerin çok dışında bir lezzet. Limonlu, böğürtlenli ya da çikolata soslu olarak ikram edilen tüm cheesecakelerden farklı olarak yaseminli cheesecake adeta bu tekeli yıkarcasına karşımıza çıkıyor. Eğer üzerine süslemek amaçlı taze yasemin çiçekleri de koyarsanız nefis aromasının yanında kokusuyla da insanı kendinden geçiriyor.

Tarifimize bakarak bembeyaz haliyle adeta bir yaz gelini gibi süslenmiş bu chessecake’i bir an önce yapmaya başlayabilirsiniz.

Farklı cheesecake tariflerini bulacağınız sitemizde lavantalı chesecake tarifine de ulaşabilirsiniz.

yaseminli cheesecake

Malzemeler

Tabanı için:
1 paket yulaflı bisküvi
50 gram eritilmiş tereyağ

Kreması için:
400 gram labne peynir
1 bardak yoğurt
2 yumurta
2 kaşık un
1 çay kaşığı vanilya
1 bardak şeker
2 ½ su bardağı buzdolabında soğutulmuş süt
3 – 4 adet yaseminli poşet çay

Hazırlanışı

Ön hazırlık:
Sütün 1 su bardağı kadarını ısıtın, ocaktan alın ve yasemin çaylarını içine koyun. 10 dakika bekletip poşetleri çıkarın, sütü buzdolabına alın ve soğuması için yaklaşık 1 saat bekletin.

Tabanın hazırlanışı:

Mükemmel bir cheesecake yapmanın ilk adımı iyi bir tabanın hazırlanmasıdır.

1) Oldukça ince bir bisküvi tozu elde edene kadar bisküvileri mutfak robotunda öğütün.

2) Tereyağını kısık ateşte eritin. 2 yemek kaşığı süt ile birlikte bisküvilere ilave edin ve kaşık ile iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir çelik kalıba ve ya servis yapacağınız kaba alın ve kaşığın tersi ile hafifçe bastırarak tabana yayın. Tabanın ne kadar kalın olacağı sizin istediğinize ve kullanacağınız tepsinin ve ya çelik kalıbın boyutuna bağlıdır.

Eğer biskuvi tozunun kıvamını anlamak isterseniz tabana yaymadan elinizle sıkın. Eğer elinizin içinde bir top şeklini alıp o şekilde kalıyorsa problem yok demektir. Terayağı karışımda az ise top şeklinde kalmaz parçalanır, fazla koymuşsanız bu seferde sıktığınızda elinizde oluşan biskuvi topundan erimiş tereyağının sızdığını fark edeceksiniz.

3) Taban için istenen sıkılığa ulaştığınızda; önceden 190 derecede ısıtılmış fırında 10 dakika kadar pişireceğiz. Uzun süre pişirmemeye dikkat edin, çünkü taban yanabilir ve genel olarak ulaşmak istediğimiz lezettli sonucu bozar. Hafif kabarık bir görünüme sahip olması bizim için yeterli olacaktır.

Kremanın hazırlanışı:

4) Bir mikserde krem ​​peynir ve şekeri karıştırın. Ardından yumurtaları birer birer ekleyin iyice karıştığından emin olun. 1,5 su bardağı soğuk süt ve hazırladığınız yaseminli sütü çırpma kabına alın. Mikser ile önce düşük, sonra yüksek devirde toplam 2 dakika çırpın. Yoğurdu, vanilya ve unu ilave edin ve düşük devirde 1 dakika daha çırpın. Hazırladığınız bisküvili tabanın üzerine dökün ve kaşık ile yayın. Buzdolabında 2-3 saat bekletin.

5) Fırınınızın tepsisine su koyun. Orta rafında 150 derecede ısıtın. Bu sırada taban ve kremamızın bulunduğu kabın üstü kesinlikle kapanmayacak şekilde sadece yanlarını ve altını su sızmasını engelmemek amacıyla alüminyum folyo ile kapatın.

6) Alüminyum folyo sarılı kabı, fırının içindeki su dolu kabın ortasına koyun ve 45 dakika pişirin. Fırından 45 dakika sonunda birden çıkarmayın. Önce fırını kapatın ardından kapağını kapanmayacak şekilde hafif arlık bırakarak kendi halinde soğumaya bırakın. Fırından çıkarın ve en az gece boyunca buzdolabında soğumaya bırakın.

Servis:
7) Cheesecake’i kalıbından çıkarıp dikkatilice bir servis tabağına alın. Arzuya göre üzerini yasemin çiçekleri ile süsleyin ve dilimleyerek servis yapın.

Daha fazla kek tarifi mi arıyorsunuz?