Viyana Tavuk Şnitzel

Viyana‘ya yolunuz düşmüştür ve ya düşmemiştir bilinmez ama herkesin aklına şehrin adı söylendiğinde en az onun kadar meşhur olan yemeği “Viyana Şnitzel” gelir.

Et ve ya tavuktan yapılan bu meşhur yemeğin aslına sadık kalınarak ve rutinin aksine bilinmeyen püf noktalarıyla hazırlanan tarifi karşınızda…

Viyana Tavuk Şnitzel“in tüm püf noktaları ve incelikleriyle bildiklerinizi unutturacak tarifini öğrenmeye hazır mısınız?

viyana tavuk şnitzel

Malzemeler

200 g kemiksiz ve derisiz tavuk göğsü
280 g (2 Su Bardağı) un
1 çay kaşığı susam (isteğe bağlı)
4 Adet Yumurta
2 su bardağı galeta unu veya panko
5 dilim kızarmış beyaz ekmek ( iyice ufalanmış şekilde olmalı)
Tuz, Karabiber
Kızartmak için sıvı yağ

viyana tavuk şnitzel

Hazırlanışı

  • Mutfağınızın tezgahına streç film yerleştirin. Streç film üzerine tavuk göğsünü yerleştirin. Tavuğun üzerini streç filmle kapatın, böylece et iki tabaka arasına sıkıştırılır. Göğüsleri 1 cm kalınlığından biraz daha küçük olana kadar inceltmek için bir et dövücü kullanın.
  • Tezgaha üç adet sığ kaseler ve büyük bir tabak yerleştirin. İlk kaseye un koyun. İkinci kabın içinde yumurtaları çırpın. Üçüncü kabınızda, iyice karışana kadar ekmek kırıntıları, kırmızı biber, 1/4 çay kaşığı tuz ve susam tohumlarını (isteğe bağlı) karıştırın. Kaplayacağını şnitzellerinizi yerleştireceğiniz boş bir tabak bırakın.
  • Kızartma için yeterince derin bir kızartma kabına yağ dökün. Yağı yavaşça orta ateşte ısıtın. Yağ ısınırken, her göğsü – önce un, sonra yumurta, sonra ekmek kırıntı karışımı ile kaplayın.
  • Şnitzel’i kızartmak için ideal sıcaklık 190 derece civarındadır. Yağ sıcakken, kaplanmış göğüsleri her iki taraftaki altın kahverengi oluncaya kadar gruplar halinde kızartın. Yağınız doğru sıcaklıktaysa, her taraf için yaklaşık 3-4 dakika gerekir. Normal büyüklükteki bir tavada bir seferde ikiden fazla göğsü kızartmayın, yoksa yağ sıcaklığı düşecek ve şnitzeller yağlanacaktır.
  • Kızarttıktan sonra şnitzelleri bir kağıt havlu üzerine yerleştirin ve fazla yağı emmesini sağlayın.
  • Şnitzelleri tadına bakmak için ilave tuz serpin. Limon dilimleri ve ya patates salatası ile sıcak servis yapın.

Daha fazla ilişkili tarif mi arıyorsunuz?