Sebzeli Spiral Kiş

Sebzeli Spiral Kiş… Onu ilk gördüğümde “Vay! Bu tartı bir gün mutlka yapmalıyım ” demiştim.
Ve… Şimdi sıra sizde …

Harika bir tart ve renkli sebzelerin peynirle dans ettiğini hayal edin. Rengi ve duruşuyla tam bir görsel şölen.

Kiş için sebze seçimi ne olmalı?

Tabii ki, zevkinize göre sebze seçimi yapabilirsiniz… Ama ne kadar çeşitli uygun sebze seçerseni renkler o kadar güzel gözükecek. Yeşil kabak, patlıcan, havuç, sarı kabak tarifimizde kullanılan sebzeler…
Tavsiyem çok büyük olmayan sebzeler alın. Böylece sebze dilimleyiciyle kesmek ve sarmak daha kolay olacak. Sadece kullandığınız havuç biraz daha zorlayabilir çünkü diğer sebzelere göre daha az kıvrılma eğilimindedirler… Tuzlu suda sadece birkaç dakika kaynatırsanız, sizinle işbirliği yaparlar.

Kiş hamuru nasıl yapılır?

190 g unu büyük bir kaseye eleyin. Bir tutam tuz ve küçük parçalar halinde 110 g soğuk tereyağı ekleyin. Tereyağ unu, mutfak robotuyla ya da eliniz ile kumlu bir görüntü alıncaya kadar karıştırın. 1 çorba kaşığı buzlu su ekleyin ve hamuru yoğurun. Mümkün olduğu kadar çabuk olun, böylece hamur ısınmasını engelleyin. Streç bir filme sıkıca sarın ve buzdolabında en az 30-ideal olarak 60 dakika bekletin. (Daha önceki gün bile yapabilirsiniz.)
Fırını önceden 180 ° C’ye ısıtın. 22 cm’lik tart bir kalıbı tereyağla yağlayın. Unlu bir yüzeyde hamuru kaptan biraz daha büyük açın. Hamuru dikkatlice kaba yerleştirin ve hamuru tabana ve yanlara doğru iyice bastırın. Soğutmak için buzdolabına 10 dakika daha koyun.
Tart kalıbındaki hamuru buzdolabından çıkarın, üzerine çatalla bir kaç delik açın. Kalıptaki hamurun üzerine pişirme kağıdını  serin ve kağıdın üzerine ağırlık yapması için kuru fasulye taneleri veya kuru nahut taneleri ile doldurun ve yaklaşık 15-20 dakika kadar pişirin. Kenarlar biraz altın olmalıdır. Fırından çıkarın ve soğutun.

Malzemeler

100 g mozzarella ya da çeçil peyniri
100 gr greyre peyniri yada kaşar peyniri
100 gr parmesan
200 g ekşi krema
1’er çay kaşığı tuz, kara biber, kırmızı biber
1 küçük muskat, rendelenmiş
3-4 orta boy kabak (yeşil ve sarı)
1 orta patlıcan
2-3 büyük havuç
tuz ve biber
zeytin yağı

Hazırlanışı

  • Dolgusu için 100 g mozarellayı çok küçük parçalar halinde kesin. 100 g kaşar peyniri ve 100 g parmesan peynirini rendeleyin ve 200 g ekşi krema ile karıştırın. 1'er çay kaşığı tuz, karabiber ve kırmızı biberi de ekleyin ve karıştırın. Başka baharatlar ya da yeşillikler de seviyoranız onları da ekleyin. Bir kenara koyun.
  • Sebzeleri yıkayın ve sebze dilimleyici veya keskin bir bıçakla ince dilimler halinde kesin (dilimleyiciyi tavsiye ederim). Şeritler yaklaşık aynı yüksekliğe sahip olmalıdır . Bittiğinde, bir tabağa veya kesme tahtasına düz koyun ve tuz ve karabiber ekleyin.
  • Fırını önceden ısıtın 190 ° C. Peynir karışımını önceden pişirilmiş kabuğun içine doldurun ve eşit şekilde yayın.
  • Bir doğrama tahtası veya büyük bir kek kaldırıcı üzerinde, sıkı bir daire içinde bir havuç şeridi ile başlayarak sebzeleri yuvarlamaya başlayın ve sonra etrafına kabak veya patlıcan şeritlerini sarın. Farklı sebze şeritleri ile oynayın böylece sonunda güzel bir renk karışımı elde edin.
  • Kıvrılmış sebze daireniz kabaca 15-20 cm kadar olana dek sarmalamaya devam edin. Sebzelerin doğrama tahtası veya keki kaldırıcıyı tartın peynir dolgusu üzerine doğru kaydırın. Sebzelerin üzerine tuz ve karabiber serpin ve biraz zeytinyağı ile fırçalayın. 40-50 dakika pişirin. Sebzeler çok yanmaya başlarsa, bir miktar alüminyum folyo ile örtün ve pişirmeye devam edin.
  • Ekşi krema sosuyla ılık servis yapın.