Kıtır Fransız Ekmeği

Fransız ekmeği ister misiniz? Bu kolay baget tarifinden başka bir yere bakmayın. Kıtır Fransız ekmeği için sadece 4 bileşen ve harika bir sonuç! Bu tarifin kolaylığına şaşıracaksınız!

Pazar kahvaltısında Fransız ekmeğini seviyoruz. Bu tür ekmeği  bir çok şeyle yiyoruz! Ama her zaman yapmanın çok karmaşık olduğunu ve bir Fransız ekmeğini bir Fransızdan başka hiç kimsenin doğru yapamadığını zannederdim.

Fransız Ekmeği nedir?

Fransa‘da bir sahneyi hayal et dedikleri zaman, çizgili bir üst giymiş, bere takmış ve uzun somun ekmeklerle dolu bir sepetle bisiklete binen bir kız düşünüyorum hep. İşte Fransa’ya ait bu uzun somunlara “baget” adı veriliyor. (Terim, Latince “sopa” kelimesinin gelir.) Bu ekmekler Fransa için tam bir semboldür.

Bu ekmeği yemek için illa ki Fransa’ya gitmeniz gerekmiyor. Taze pişmiş bir somun ekmekten daha iyi olabilir ki? Kalın bir kabuk, buharlı ve maya kokan bu ekmekler ve sadece parçalamanızı bekliyor!

Fransız Ekmeği nasıl saklanır?

Fransız ekmeği sadece dört ana malzemeden oluşuyor; un, maya, tuz, ve su… Farklı kılan ise yapım tekniği. Doğru mayalandırma ve katlama tekniği ile uzun ekmeklerinize kavuşabilirsiniz.

Peki saklamasına gelince… Bir Fransız bagetini saklamak için, sadece gevşek bir şekilde beze sarın ve oda sıcaklığında 2 ila 3 gün saklayın. Bir süre sonra kıtırlığı kaybolacaktır, 5 ya da 10 dakika sıcak bir fırına (yaklaşık 170 derece) yerleştirin ve yeni fırından çıkmış gibi tazelendiklerini göreceksiniz…
İsterseniz buz dolabında da 23 ay kilitli poşette saklayabilirsiniz. Buzluktan çıkardıktan bir kaç dakika sonra çözülecektir ve fırın sihrini kullanarak yeni yapılmış hissini alabilirsiniz.

Malzemeler

50 ml ılık su
1 1/2 çay kaşığı aktif kuru maya
400 gr ekmek unu
2 çay kaşığı tuz
250 soğuk su
Üzeri için ilave un

Hazırlanışı

 1. Küçük bir kapta ılık suyu ölçün ve mayayı üstüne serpin. Kenara koyun.
 2. Ekmek için unu geniş bir kaseye alın ve tuzu karıştırın. (Elemek veya bir çırpıcı ile havalandırmak daha iyi sonuç almanızı sağlar)
 3. Un karışımının merkezinde bir çukur açın ve çözünmüş mayayı karıştırın.
 4. Karıştırırken soğuk suyu her seferde biraz biraz ekleyin.
 5. Kaşık ile düzgün bir hamur oluşana kadar karıştırın., kaseyi plastik ambalajla kapatın ve 30 dakika dinlendirin.
 6. Hamuru hafifçe unlanmış bir çalışma yüzeyine aktarın ve elinizle hafifçe bastırın. Üzerini haifçe unlayın ve iki kenarından üst üste katlayın. Hamuru 90 derece çevirin ve yine iki kenarından tekrarlayın.
 7. Hamuru geniş yağlı bir kaseye yerleştirin ve strech film bir örtü ile örtün. 1 ila 2 saat boyunca ılık bir yerde veya iki katı olana kadar kabartın.
 8. Hamuru 4 eşit parçaya bölün ve her birini sivri uçlu uzun bir somun (yaklaşık 40 cm uzunluğunda ve 45 cm çapında) olarak biçimlendirin.
 9. Br havluyu unlayın ve 4 ekmek birbirine değmemesi için haffçe plendirerek şekillendirin. Somunları bu havluya yerleştirin, yağlı plastik örtüyle örtün ve 30 ila 45 dakika kabarmasını bekleyin.
 10. Fırını önceden 200 derece'ye ısıtın ve alt rafa su dolu birkabı yerleştirin.
 11. Bagetleri çıkarın ve hafifçe yağlanmış fırın tepsilerine aktarın.
 12. Un serpin ve her birine keskin bir bıçakla 4 tane eğik çizgi yapın.
 13. Ekmekleri 35 ila 40 dakika, kıtır ve kahverengi olana kadar pişirin. (Bagetler, vurulduğunda boş bir ses çıkarmalıdır.)