Elmalı Tarte Tatin

“Elmalı Tarte Tatin” ünlü bir Fransız tatlısı. Aslında Tarte Tatin sığ bir pişirme kabının tabanını tereyağlı karamalize şekerle, ardından elmaları ve en sonunda bir pasta tabanı ile kaplayarak hazlanması. Pişirme sonrasında, turta bir servis tabağına ters çevrildiğinde tepeye gelen lezzetli bir karamel güzel görüntüyü oluşturur.

Yalnız Tarte Tatin’i yemenin bir kuralı var. Sıcak servis yapılmalı, krema veya dondurma üzerinde erimee başlamalı.

İki Fransız kız kardeş, Carolina (1847-1911) ve Stephine Tatin (1838-1917) bu turtayı yaratmış. Kız kardeşler, Fransa’nın Loire Vadisi’ndeki küçük bir kırsal kasaba olan Lamotte-Beuvron’da yaşarmış, 1888’de Otel Tatin adlı oteli işletiyorlarmış. Büyük kız kardeş Stephine, mutfakla uğraşıyormuş. Uzmanlığı elmalı tartlarmış. Bir gün Stephanie’in turtayı yanlış şekilde turta kabına yerleştirmesi ile ortaya bu tatlı çıkmış. Pasta ve elmalar ters duruyordu, ama yine de, bu garip tatlıya soğumaya gerek kalmadan hızlıca tüketilmiş. Çünkü çok lezzetliymiş. Tarif çok da değişmeden günümüze kadar gelmiş. Sayın Stephine iyi ki bu yanlışı yapmış…

Malzemeler

2 adet dikdörtgen yaprak milföy, hafif çözülmüş
165 g pudra şekeri
60 ml su
50 g tuzsuz tereyağı, küp doğranmış
1 çay kaşığı vanilya özütü
4 adet elma, soyulmuş ve kabaca 4 parçaya dilimlenmiş
Vanilyalı dondurma (servis için)

Hazırlanışı

  • Fırını önceden 180 ° C'ye ısıtın.
  • 5 mm kalınlıkta bir tabaka oluşturmak için milföy hamurunu birbirinin üzerine getirip bütün bir hamur oluşturun. Kılavuz olarak tartini yapacağınız kabı kullanarak, yaklaşık 23 cm'lik bir yuvarlak kesin. Kenara koyun.
  • Şekeri ve suyu 20 cm'lik yapışmaz bir tavayı ocağa alın. Tavanın fırına da girebiliyor olmasına dikkat edin. Düşük ateşe yerleştirin ve şeker eriyene kadar sürekli karıştırarak pişirin. Isıyı orta ayara çıkarın ve şekeri kaynatın. Karıştırmadan, 7–9 dakika veya hafif altın rengine kadar pişirin.
  • Tereyağı ve vanilyayı dikkatlice ekleyin ve eriyip ve iyice birleşene kadar karıştırın. Tavayı ocaktan alın ve elmaları dikkatlice karamelin içine yerleştirin.
  • Hazırladığınız hamuru elmaların üzerine alın ve kenarlarını hafiçe tavanın içine girecek şekilde parmaklarınızla bastırın. Hamurun elmaları kavradığından emin olun.
  • Keskin bir bıçak kullanarak, hamurun ortasında 3 küçük kesim yapın. Tavayı bir fırın tepsisine yerleştirin ve 35 dakika boyunca veya hamur kabarıncaya ve kızarıncaya kadar pişirin.
  • Fırından alın. Hafifçe soğumaya kadar 2-3 dakika bekleyin. Kenarları bir bıçakla gevşetin ve tartı dikkatlice düz bir tabağa çevirin. Dondurmayla ılık servis yapın.