Fransız Çikolata: Mendiant

Ev yapımı çikolata yapmak her zaman yapmak istediğiniz bir şeyse, ancak mutfak beceri seviyenizin üstünde olabileceğini düşünüyorsanız, neden mendiant tarifimizi denemiyorsunuz?  Dökme ve süslemekten daha fazla beceri gerektirmeyen, özel bir donanıma gerek duymayan, ısırık büyüklüğünde güzel bir çikolata diskleri tarifimizi seveceksiniz.

Bu Fransız usulü çikolatalar için, kendi favori kombinasyonlarınızı bir araya getirebilirsiniz ve çok çeşitli yemişler arasından seçim yapabilirsiniz. Beyaz çikolatada cevizler, yer fıstığı, çam fıstığı, hindistancevizi ahududu ya da kavun, papaya, portakal veya limon gibi her türlü şekerli meyve güzel duracaktır. Ayrıca şekerlenmiş çiçekler Mendiantlarınızı güzelleştirmek için iyi bir seçimdir. Şekerlenmiş gül yaprakları veya menekşeler, Mendiant’larınıza gösterişli bir dokunuş verecektir. Ancak dikkatli olun, Mendiant başına 3-4 farklı malzeme yeterlidir, aksi takdirde biraz fazla abartılı olacaktır.

Malzemeler

120 g beyaz çikolata kuvertür
120 g tam sütlü çikolata kuvertür
120 gr bitter Çikolata Kuvertür

İstenize göre kurutulmuş meyveler ve kuruyemişler

Örneğin: dondurularak kurutulmuş ahududu, antep fıstığı, kaju fıstığı, çekirdeksiz kuru üzüm, hurma, zencefil, kuru yaban mersini veya vişne, yerfıstığı, fındık, badem, incir ve kuru üzüm vb.

Hazırlanışı

 • Kurutulmuş meyve ve kuruyemişleri en son hali ile hazırlayın, kabuğunu çıkarın, kuru yemişleri kızartın ve her şeyi hazırlayın.
 • Çalışma yüzeyinie bir yağlı kağıt serin, 5 cm çapında 12 dairelik bir şablon hazırlayın ve pişirme kağıdının altına yerleştirin.
 • Her çeşit Mendiant için çikolataları geçici olarak temperleyin. Benmari usulü ile 90 g çikolata eritin maksimum 60 ° C sıcaklığa ısıtın. Kalan 30 g çikolatayı eritilmiş çikolatanın içine ekleyin ve karıştırırken istenen sıcaklığa soğumaya bırakın. Daha sonra çikolatayı çalışma sıcaklığına getirin.
 • Sıcaklıklar için çikolatalara ilişkin tabloyu takip edin:Bitter çikolata kuvertürü:
  Eritin ve 55/58 ° C'ye ısıtın. Ardından kalan çikolata ile 28/29 ° C'ye soğutun ve su banyosunun hemen üstüne 31/32 ° C çalışma sıcaklığına getirin

  Tam süt kuvertürü:
  Eritin ve 45/50 ° C'ye ısıtın. Ardından kalan çikolata ile 27/28 ° C'ye soğutun ve su banyosunun hemen üstüne 29/30 ° C çalışma sıcaklığına getirin.

  Beyaz kuvertür:
  Eritin ve 45/50 ° C'ye ısıtın. Ardından kalan çikolata ile 26/27 ° C'ye soğutun ve suyun hemen üzerinde 28/29 ° C çalışma sıcaklığına getirin

 • Erimiş ve temperlenmiş çikolataları bir sıkma torbasına doldurun. Küçük ve düz bir uç ile ve çikolatayı eşit şekilde 12 porsiyona bölün. Gerekirse, daha yuvarlak bir mendiant için bir çay kaşığı kullanın. Hemen ardından kurutulmuş meyveler ve kuruyemişleri dizin. Burada, tüm kurutulmuş meyveler ve kuruyemişler çikolata üzerine iyi yerleşmesi için  hızlı bir şekilde çalışmalısınız.