Creme Brulee

Creme Brulee: Lütfen bir gün Creme Brulee günü ilan edilsin… Creme brulee, olabildiğince basit ama inanılmaz lezzetli bir klasik Fransız tatlısı. Karamelize şeker gevrek bir kapak oluşturuyor ve altında kremalı vanilyalı muhallebi. Üstelik bu tarif; sadece 5 malzeme ile yapılabiliyor.

Creme Brulee nasıl yapılır?

Sadece 5 içerikten oluşuyor; krema, şeker, yumurta, vanilya ve tuz.

Vanilya olark çubuk kullanmanızı tavsiye ederiz. Oldukça basit içerikli tatlımız bu kadar ilgiyi hakediyor. Dilerseniz vanilyalı şeker de kullanabilirsiniz. Vanilya tanelerini bir bıçakla sıyırın ve bir tencerede krema ile karıştırın. Hafifçe ısıtmaya başlayın.

Krema ısınırken yumurtaların sarılarını ve beyazını ayırın. Beyazları başka bir tarifte kullanım için saklayın; bu tarifimizde sadece sarıları kullanıyoruz.
Karıştırma kabına, yumurta sarısı ile birlikte şeker ve tuzu ekleyin ve hepsini çırpın.

Kremayı kaynatmadan ısıtın. Kremanın kenarlarında küçük kabarcıklar olmalı ve yüzeyinden biraz buhar olmalı.

Çırptığınız yumurtalı karışıma sıcak kremayı yavaşça dökün ve bu sırada olabildiğince hızlı karıştırın. Bu işleme “tavlama” veya “temperleme” denir ve yumurtaların pişmesini önler. Burada hoş, pürüzsüz bir muhallebi istiyoruz, bu yüzden bu basit adım çok önemli!

Hazırladığınız kremayı Creme Brulee kaplarına paylaştırın. Büyük bir fırın tepsisine bir mutfak bezi serin. Creme Brulee kaplarını bezin üzerine yerleştirin ve kapların yarısına gelecek şekilde su ile doldurun. Bu işlem “su banyosu” veya “bain marie” olarak bilinir ve Creme Brulee’nizin nazikçe ve eşit bir şekilde pişmesini sağlar. Creme Brulee kaplarını salladığınız zaman sadece merkezi biraz titriyor olmalı. Aksi takdirde tatlınız az pişmiş olacak ve akışkan olacaktır.

Servis yapmadan hemen önce, tatlıların üst kısımlarına biraz ekstra şeker serpin.

Ve şimdi eğlenceli kısım için: mutfak pürmüzünü alın ve şekerlerinize tutun. Şekerin önce eridiğini, sonra kabardığını ve daha sonra karamelize olduğunu göreceksiniz! Bir kaç dakika sonra şeker sertleşecek ve cam gibi kırılgan olacaktır.

Eğer pürmüzünüz yoksa fırının ızgarasına yakın olarak da karamelize edebilirsiniz. Gözünüz sürekli üzerinde olmalı.

Malzemeler

240 ml krema
1 adet vanilya
6 yumurta sarısı
70 g toz şeker
1 tutam tuz
70 g toz şeker (üzeri için)

Hazırlanışı

  1. Fırını önceden 150 derece'ye ısıtın.
  2. Kremayı küçük bir kaba koyun. Vanilya çekirdeğini keskin bir bıçakla tohumlarını kazıyın ve tohumları ve kabuğunu tencereye atın.
  3. Kremayı kısık ateşte ısıtın.
  4. Yumurta sarısı, şekeri ve tuzu orta kabın içinde çırpın.
  5. Krema sıcak ve buharlıyken, yavaşça yumurta sarısı karışımına aktarın ve hızla karıştırmaya devam edin.
  6. Tüm krema birleştiğinde, karışımı creme brulee kaplarına bölün.
  7. Pişmemiş krem bruleeleri , mutfak havlusu üzerinde daha büyük bir fırın kabına koyun ve Creme brulee kaplarının yarısına kadar ulaşana kadar çok sıcak suyla doldurun.
  8. Yaklaşık 30 ila 40 dakika kadar pişirin ya da sadece merkezi biraz titremeli, geri kalan kısmı katılaşmalı.
  9. Yaklaşık 2 saat soğutun.
  10. Her creme brulee'nin üst kısmına bir çorba kaşığı toz şeker serpin, sonra kızarıncaya kadar brulee pürmüzü (veya ızgara altında) ile karamelleştirin.