Patates Gülleri

Bir demet patates gülü ister misin? Bugün, çıtır çıtır patates gülü, her durumda hem güzel hem de lezzetli görünen bir yemek! Daha önce yaptığım güllü tart çok beğenildi ve bu tarif için bana cesaret verdi.

Patates Gülleri nasıl yapılır?

Patates güllerini yapmak gözüktüğü kadar zor değil. Ama ihtiyacınız olan küçük muffin kapları. Fırına dayanıklı başka küçük kaplarınız varsa da onları da kullanabilirsiniz. Tchibonun muffin kabını severek kullanıyorum. Fakat dönem dönem kampanya değişlik gösterdiği için farklı renk ve modellerde bulabilirsiniz.

Muffin kalıbınızyağlayın veya minik muffin kağıtlarınızı maffin kaplarına yerleştirin ve kağıdı hafif yağlayın. Fotoğrafta iki türlüsünü de görebilirsiniz. Patatesleri yarım daire şeklinde kesin ve sıralı dizin. Gül şeklini vermek için bir tarafından başlayarak sarın.

Yağladığınız kalıbın dibine tuz serpin. Rulo patatesleri muffin kaplarına yerleştirin.

Kenar boşlıklara kestiğiniz patateslerden gül şeklinde dizmeye devam edin. Tamamen kaplanana kadar tekrar edin.

Biten güllerin üzerine erimiş tereyağı veya zeytinyağı sürün, damak zevkinize göre tuz ve karabiber serpin. Dilerseniz başka baharatlarda kullanabilirsiniz. Fırının ızgarasında altın rengi alana ve içi pişene kadar kızartın. Üzeri daha önce kızarırsa yağlı kağıt ile örtebilirsiniz.

Malzemeler

1/2 kg patates
tuz
Üzerini fırçalamak için zeytinyağı veya eritilmiş tereyağı
Muffin kabını yağlamak için Tereyağı

Kuark dalışı için:
350 gr kıvamlı yoğurt
2 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu
2 diş sarımsak
tuz
biber
1 çorba kaşığı doğranmış maydanoz

Hazırlanışı

  • Fırını 185 ° C fanlı ısıda havaya ısıtın. Kalıbınızı kalınca bir tabaka tereyağı ile yağlayın. Dilerseniz kabınıza uygun muffin kağıtları da serebilirsiniz. Tereyağı kullanmayı tadı ve kokusundan dolayı seviyorum fakat içinden kolayca alabilmek için muffin kağıdı kullanabilirsiniz. Ben muffin kağıdının içini yağladım. Her kalıbın altına biraz tuz serpin ve kullanana kadar bir kenara koyun.
  • Patatesleri soyun, yıkayıp durulayın, kurutun ve dilimleyici ile ince dilimler halinde yarım daireler kesin.
  • Tek tek patates dilimlerini bir tahtaya üst üste yerleştirin ve gül elde etmek için iki elinizle dikkatlice katlayın.
  • Şekilli patates gülünü kalıbın ortasına yerleştirin ve daha fazla patates dilimi ile kalan boşlukları doldurun. En don olarak, daha küçük bir dilim patates kesin ve patates gülünün ortasına koyun. Tüm patates dilimleri tükenene  kadar devam edin.
  • Patates güllerini biraz yağ ile fırçalayın, tekrar tuzlayın ve üzeri gevrekleşinceye kadar ızgaraya veya fırına yaklaşık 35-40 kadar pişirin. Yüzeyin gevrek altının çiğ kalması durumunda pişirme kağıdı ile örtebilirsiniz.
  • Yoğurtlu sos için 350 g yoğurt, 2 çay kaşığı limon suyu ve ezilmiş 2 diş sarımsağı karıştırın. Tuz ve biberini ayarlayın. 1 çorba kaşığı doğranmış maydonzdan biraz üzerine ayırıp kalanını yoğurtlu sosa karıtıştırın. Patatesli güllerin yanında servis edin.