Limonlu Kek

Limonlu Kek klasik tarifinin dışında ekstra limon şurubu ve limon glaze ile taçlanıyor. Baskın limon ve tereyağı kokusu sevenler için vazgeçilmez bir tarif. Hafta sonu çay yanına limonlu keki mutlaka deneyin. Belki iş yerine götüreceğiniz ufak bir atıştırmalık olarak ta çantanıza atabilirsiniz.

En iyi sonuç için; limonlu kek 24 saat önceden pişirilir ve streç film ile sıkıca sarılarak paketlenir.

Limonlu kek yapmanın püf noktaları nelerdir?

Pişirme kabı seçimi: Dikdörtgen pişirme kabı kullanılması düzgün dilimlere ulaşmanızı sağlar. Yuvrlak veya tam kare formlardan daha güzel dilimler sağlayacaktır.

Pişirirken kesme: Fırına koyduğunuz keki yaklaşık 15 dakika sonra çıkarın. Eritilmiş tereyapına batırdığınız bıçak ile üzerine dik bir çizgi çekin. Böylece kekin çatladığı yeri kontrol edebilirsiniz.

Şurup dökme: Şurup kekin daha yumuşak ve kolay bölünen hale gelmesini sağlar. Halihazırda kuru olan keke ekstra nem ve tat katmak için de uygundur . Yalnız bir kuralı unutmayın: Sıcak kek ile soğuk şurubu ve soğuk kek ile sıcak şurup birleştirin.

Bergamot Yağı: Şurubunuza 1-2 damla bergamot yağı damlatın. Bu tat tam ayarında kullanılırsa güzeldir. Yoğun tat için abartmayın.

Malzemeler

Kek için;
200 g bütün yumurta, 4 yumurta
270 g şeker
115 g krema
215 g un
5 g kabartma tozu
4 organik limonun rendelenmiş kabuğu
1 g tuz
90 g tereyağı

Şurup için;
80 g su
30 g limon suyu, taze sıkılmış
40 g şeker
2 damla bergamot yağı (isteğe bağlı)

Şekerli sos;
115 g pudra şekeri
30 g limon suyu, taze sıkılmış

Hazırlanışı

 • Pişirme kalıbını hazırlayın ve pişirme kağıdını kalıba uyacak şekilde kesin.
 • 1 g tuz, 5 g kabartma tozu ile 215 g un eleyin. 90 g tereyağını oda sıcaklığında tutun, sıvı olmalı ama sıcak da olmamalıdır.
 • Limonlu keki ıslatmak için şurubu hazırlayın: 80 g su, 40 g şeker ve 30 g limon suyunu kaynatın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra isteğe bağlı olarak 2 damla bergamot yağı ekleyin.
 • Fırını 180 ° C'de ön ısıtmaya getirin.
 • Oda sıcaklığındaki 4 adet ılık yumurtayı ve 200 g şekeri bir mutfak robotuna koyun ve çırpma aparatını takın. Şeker tamamen eriyip ve hafif beyazlayana kadar karıştırın.
 • Daha sonra 115 g krema, 4 limonun kabuğu, ve unlu karışımı ve homojen bir hamur oluşana kadar kısaca karıştırın. Son olarak, 90 g tereyağı ekleyin ve tekrar homojen bir hamur oluncaya kadar karıştırın.
 • Pişirme kabını, pişirme kağıdı üzerinden az miktarda tereyağı ile fırçalayın bu işlem kekinizin daha güçlü bir tereyağı kokusuna sahip olmasını sağlar. Limonlu kek hamurunu kaba eşit şekilde doldurun ve önceden ısıtılmış fırına orta bir rafa yerleştirin.
 • 15 dakika sonra, hamurun üzeri hafif kabuk tutunca ,pişirme kabını fırından çıkarın ve sıvı tereyağa batırılmış bir bıçakla hamurun tam ortasından uzunlamasına bir kesik açın. Bu işlem kekinizin tam ortadan ayrılmasına ve fotoğraftaki kek görüntüsüne kavuşmanızı sağlar. Tavayı tekrar fırına koyun ve 35 dakika daha pişirin. Toplam pişirme süresi yakl. 50 - 55 dakikadır. Kuru bir bıçak ile standart pişme testi yapın.
 • Limonlu kek pişirme sırasında çok çabuk sertleşirse, lütfen gevşek bir şekilde alüminyum folyo ile örtün.
 • Limonlu keki fırından çıkarın ve kalıpta 5 dakika soğumaya bırakın. Pişirme kağıdını ile keki kaldırın ve ızgara üzerine yerleştirin ve pişirme kağıdını çıkarın. Limonlu keki soğumaya bırakın.
 • Limonlu kek ıslatılacaksa: Limonlu kek 10 dakika soğumaya bırakılır ve soğuk şurubu tüm pastanın üzerine eşit şekilde bir fırçayla dağıtılır.
  Fırını 200 ° C'ye ısıtın
 • Şekerli sos için 115 g pudra şekeri ve 30 g limon suyuyla karıştırın ve limonlu kekin üzerine yayın. Ardından sıcak fırına yaklaşık 2-3 dakika koyun. Limonlu keki fırından çıkarın, kısa bir süre soğumaya bırakın ve servis yapmadan önce limon kabuğu rendesi serpin.