Defne ve Kekikli Beyaz Peynir

“Defne ve Kekikli Beyaz Peynir” tarifi tam olarak kahvaltı sofralarında farklılık yaratmak isteyenler için hazırlandı. Yaptığınız peynir marinası tarifi çok koly ve yoğun tada ulaşması içinufak bir püf noktası var. Püf noktası nedir derseniz:  sDefne, kekik ve biberiyenin yoğun tada ulaşması için saf zeytin yağında hafifçe ısıtıyoruz. Damak zevkinize göre içerisindeki kokulu baharatları değiştirebilir miktarları ile oynayabilirsiniz. Aynı marinatı zeytinleriniz için de kullanabilirsiniz.  Yeşil zeytin için kullanacak iseniz içerisine 1 çorba kaşığı kişniş tohumu da ekleyebilirsiniz.

Peynir seçiminde feta peyniri kullanıldı, siz sert keçi peyniri veya sertliğinden emin oluğunuz tam yağlı inek peyniri de kullanabilirsiniz. Peynirin yumuşak olması marine içinde kolayca dağılmasını ve görüntüsünün dağınık olmasına yol açacaktır. Servis ederken, peynirlerin üzerine marine zeytin yağından eklerseniz yoğun tadın kalmasını sağlarsınız.

Hazırladığınız peynirleri buzdolabında 2 hafta boyunca bozulmadan saklayabilirsiniz.

Malzemeler

750 ml saf zeytin yağı
2 dal defne yaprağı
6 dal kekik
2  dal biberiye
1 yemek kaşığı rezene tohumu
1 çorba kaşığı tane karabiber
2 X 400 g feta peyniri

Hazırlanışı

  • Yağı, defne yaprağını, kekik, biberiye, rezene ve tane karabberi düşük ateşte küçük bir tencereye koyun. 15 dakika kadar  yaprakların yağı ve kokusu çıkana kadar kavurn.
  • Peynirleri, büyük bir ısıya dayanıklı kaseye veya büyük bir kaba yerleştirin.
  • Yağ karışımının üzerine dökün ve bir kenara soğumaya bırakın.
    Not: Marine edilmiş beyaz peynir iki hafta boyunca hava geçirmez bir kapta taze kalacaktır.