Chia (Çiya) Tohumu Reçeli

Chia tohumu reçeli, sağlıklı, lezzetli ve yapımı çok kolay! Bu tarifimizde çilekli chia tohumu reçeli yapıyoruz ama yaban mersini veya başka kırmızı meyveler de kullanabilirsiniz.

Eğer hazır aldığınız reçellerin etiketlerini okuduysanız, büyük oranda şekerin eklendiğini göreceksiniz. Ve çoğu, yüksek fruktozlu mısır şurubundan, standart mısır şurubu ve en iyi ihtimal beyaz şekerden oluşuyor. Üç farklı sağlıksız şeker türü…

Chia tohumu reçeli bunun tam tersidir. Yapması çok hızlı ve kolaydır (8 dakikadan az sürer), besin yoğunluğu ve lif bakımından zengin chia tohumları doğal olarak yoğunlaştırır. Tatlandırıcı olarak saf akçaağaç şurubu bal veya stevia kullanın.

Reçelinizi glutensiz ricottalı pancake ile birlikte denemenizi öneriririz. Tarifi henüz yapmadıysanız mutlaka deneyin!

Chia (Çiya) tohumu nedir?

Chia tohumları, Orta Amerika’ya özgü nane ailesinde bulunan çiçekli bir bitki olan Salvia hispanica’nın veya güneybatı ABD ve Meksika’nın ilgili Salvia columbariae’sinin yenilebilir tohumlarıdır. Chia tohumları, 1 milimetre çapında bir çapa sahip, siyah ve beyaz lekeler ile oval ve gridir. Sağlık için yüksek ilgiye sahip kişilerde en popüler gıdalardan biri haline gelmeye başladı.

Bu lezzetli tohumların uygun şekilde hazırlandığında sindirimi kolaydır ve çeşitli tariflerde işe yarayan çok yönlü bir bileşendir. Ayrıca, bol miktarda antioksidan ve omega-3 yağ asitleri ile birlikte lif, protein, manganez ve kalsiyum gibi önemli besinleri sunarlar.

Chia tohumu reçeli püf noktaları nelerdir?

Chia Tohumu Reçeli yaparken çilek kullanıyoruz. (Diğer çilekli tariflere buradan ulaşabilirsiniz) Tabiki başka meyveler ile de yapılabilir. Çilek veya kayısı gibi büyük meyveler kullanıyorsanız, onları daha küçük parçalara ayırın. Yaban mersini veya ahududu kullanıyorsanız, dilimlemeniz gerekmez, sadece bir tencereye koyun. Sonra birkaç çorba kaşığı bal veya akçaağaç suğubu ve bir çay kaşığı limon suyu ekleyin. Meyveler kaynatırken parçalamak için kaşığınızı kullanabilirsiniz.

Reçelinizi biraz daha pürüzlü seviyorsanız, parçalamak için patates ezici kullanın. Reçelinizi gerçekten pürüzsüz seviyorsanız, pürüzsüz bir püre oluşturmak için bir el blenderini de kullanabilirsiniz. Daha sonra chia tohumlarınızı ekleyin ve karıştırın. Bazı meyveler diğerlerinden daha sıvı olduğundan, tercih ettiğiniz kıvamı elde etmek için az ya da çok chia tohumu eklemeniz gerekebilir. Chia tohumu reçeliniz içindeki tohumların bağlayıcılığı sayesinde soğudukça koyulaşmaya devam edecektir. Tarif detayımıza gelince.

Malzemeler

450 g çilek
2 yemek kaşığı akçaağaç şurubu veya bal
2 yemek kaşığı chia tohumu
1 çay kaşığı limon suyu

Hazırlanışı