Moon Milk

Moon Milk yeni bir trend gibi görünebilir, ancak aslında uykusuzluk için bir asırlık Ayurveda çözümü. Ayurveda beslenmesi, Maharishi Ayurveda tarafından bulunduğu veya sunulduğu öne sürülen bir “kendini sağlıklı kılma, idare etme, sakin ol baba dengeni yitirme” terapisi… Yatmadan önce bu sıcak, kafeinsiz içecek ile huzurlu bir uykuya dalarsınız.

Mavi rengini “Mavi Bezelye Çiçeği Tozu” veriyor. Bu çiçeği güzel kokusu ve verdiği yoğun renginden dolayı tercih etsekte asıl etkisi “Uyku Çiçeği” olarak da anılması. İsterseniz tohumunu buradan satın alıp evinizde yetiştirebirsiniz. Topladığınız çiçekleri kurutup kış boyunca kullanabilirsiniz. Yada Türkiye’de pek ratlamadım ama çağın kolaylığı internet üzerinden sipariş verebilirsiniz

Bezelye çiçeği nedir?

Mavi bezelye çiçeği, Güneydoğu Asya’da yüzyıllardan beri kafeinsiz bitkisel bir içecek olarak kullanılıyor. Ayrıca bu bitki yiyecek ve giysi boyası olarak da kullanılıyor.

Yeşil çay gibi, “Bezelye Çiçeği Çayı” güçlü antioksidanlarla doludur ve cildin erken yaşlanmaya karşı korunmasına yardımcı olur.

Çayın iç iltihaplanmaya karşı savaşmaya yardımcı olma kabiliyetini gösteren ek çalışmalar yapılmıştır. Genel olarak Bezelye bitkisi ve çayı, genel ağrıyı tedavi etmek, iltihabı azaltmak, konjonktivit gibi yaygın göz sorunlarına yardım etmek, bazı kanser türleriyle savaşmak, beyin sağlığını teşvik etmek ve “canlılığı artırmak” için kullanılıyor.

Malzemeler

250 ml badem sütü (Tam yağlı süt veya seveceğiniz başka bir süt)
1 çorba kaşığı bal veya akçaağaç şurubu
1 çay kaşığı bezelye çiçeği tozu
1/4 çay kaşığı tarçın
taze çekilmiş muskat

Hazırlanışı

  • Orta-düşük ısıya ayarlanmış küçük bir tencerede, 250 ml sütü ve 1 çorba kaşığı akçaağaç şurubu veya balı, 1 çay kaşığı bezelye çiçeği tozunu , 1/4 çay kaşığı tarçın ve 1 küçük muskat rendesini ekleyin. Toz eriyip ve süt sıcak olana kadar kaynatın ancak kaynatmaya devam etmeyin.
  • Latte benzeri bir işlem için elde tutulan bir süt köpürtücüyü kısaca karıştırın veya ince bir köpük elde etmek için kuvvetlice çırpın.
  • Sıcak su ile ısıttığınız sıcak bardağa dökün. İsteğe bağlı olarak bir tutam kurutulmuş bezelye çiçeği serpin.