Doktor girmeyen evlerin sırrı: Kış Güneşi Greyfurt, Havuç ve Taze Zencefil Suyu

Güneş girmeyen eve doktor girer demiş atalarımız, ne de haklı söylemişler. Fakat günümüzde bitmeyen bir koşuşturma içerisinde, sabah güneş doğmadan düşüyoruz yollara. Kirlenmiş şehir havasını soluduğumuz, plazaların florasan ışıkları altında dört duvarın içinde geçiyor ömrümüz. Akşam hava kararınca yine eve yetişme telaşı sarıyor güneş görmeyi bir kenara bırakın yoğun stres altına yorgun düşüyor bedenlerimiz.

Bu tarifimizde kış aylarında sizlere güneş olacak ve hastalanmanızı engelleyecek vitamin deposu bir sağlık iksiri veriyoruz: İşte size doktor girmeyen evlerin sırrı, nam-ı değer; Kış güneşi: Greyfurt, Havuç ve Taze Zencefil Suyu

kış güneşi

Greyfurt, havuç suyu ve zencefil karışımının faydaları nelerdir?

1) Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Vücudunuzun direncini artıran zencefilli havuç suyu özellikle çocuklar ve yaşlılar için çok faydalıdır çünkü havucun içindeki A ve C vitaminleri bağışıklık sistemi hücrelerinin hızlı üretilmesine olanak sağlar.

Zencefil ise içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca, vücutta dolaşıma yardımcı olarak dokulara daha çok oksijen taşınmasına yardımcı olur.

2) Cilt sağlığını iyileştirir

A vitamini ve antioksidanlar yönünden zengin olmasıyla havuç, cilt sağlığı için çok faydalıdır. Ciltte sivilceleri, lekeleri ve renklenmeleri önleyip cildin kurumasını engeller. Ayrıca içindeki beta karoten sayesinde cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden de korur.

Aynı şekilde zencefil de antioksidan bakımından zengin olduğu için pürüzsüz bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

3) Kanser oluşumunu önler

Zencefilli havuç suyu ierdiği enfeksiyon karşıtı, antioksidan, aynı zamanda hücre çoğalmasını ve bölünmesini engelleyici özellikleri sayesinde kansere karşı bir kalkan oluşturur.

Zencefil ise yumurtalık, kalın bağırsak, akciğer, göğüs, deri, prostat ve pankreas gibi kanser türlerine karşı savaşabilir.

4) Kalp ve damar sağlığını artırır

Hem zencefil hem havuç antioksidan ve vücudu toksiklerden arındırıcı özellikleriyle kalp ve damar sağlığının gelişmesine katkıda bulunurlar. Havuç, içerdiği antioksidanlarla kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca yine havucun içinde bulunan potasyum yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkili bir silahtır.

Zencefil ise vücudun kolesterol ve tansiyon seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olmakla beraber kan pıhtılarının oluşmasını engeller.

5) Diyabeti kontrol eder

Zencefil kandaki şeker seviyesinin düşmesine yardımcı olur ve insülin gibi şeker hastalığını tedavi etmede kullanılan ilaçların etkisini artırır.

Havuç ise glisemik indeksinin düşük olması nedeniyle kandaki şeker seviyesini düzene sokar. Ayrıca içerdiği A vitamini sayesinde diyabete bağlı olarak gözlerde oluşabilecek diyabetik retinopatiyi oluşmasını önler.

6) Sindirim sistemi problemlerini azaltır

Eğer sindirimle ilgili sağlık problemleri yaşıyorsanız, zencefilli havuç suyu içerdiği besin öğeleriyle sizin için birebir. Hem havuç hem zencefil sindirim sisteminiz ve bağırsaklarınız açısından yararlı besin maddeleri içerir. Sadece havuç suyu içmek bile bağırsaktaki mukus üretimini artırarak kabızlığa iyi gelir.

Zencefil ise midenizin temizlenmesine yardımcı olur. Zencefilin gaz giderici yapısı mide kaslarını rahatlatarak gazı önleyebilir. Ayrıca mide bulantısı tedavisinde çok kullanılır.

Malzemeler

2 adet doğranmış greyfurt (kabuğu ve beyaz kısmı çıkarılmış)
5 adet doğranmış havuç
1 başparmak büyüklüğünde taze zencefil (soyulmuş ve doğranmış)

Bal ya da pekmez (istenmesi halinde)

Hazırlanışı

Bir meyve suyu sıkacağı içinden greyfurt, havuç ve zencefilin suyunu sıkın.Bir miktar bal ya da pekmez ilave edin.

Hızlı şekilde iyice karıştırın ve hemen servis yapın.

Daha fazla sağlıklı içecek tarifi için içecekler bölümümğze göz atmayı unutmayın.