Karpuzlu Mocktail

Son dönem öne çıkan beslenme trendlerine göz attığınızda karşınıza rengarenk mocktailler çıkıyor, karpuzlu mocktail de bu ferah içeceklerden bir tanesi. Sıcak yaz günlerinde hepimizin ferahlatıcı içecek arayışları malumdur. Güneş tam tepeye çıktığında nerede olursanız olun kendinizi bir gölgenin altına atmak istersiniz. Vücudumuzda yaşanan aşırı su kaybı bizde dilimiz damağımız kuruduğunda bazen suyun dışında da farklı içecekler tüketme ihtiyacını açığa çıkartır. Kokteylin alkolsüz versiyonu “mocktail” seçeneklerinde tercihinizi sağlıklı, yeşil karışımlardan yana da kullanabilirsiniz; modunuzu anında yükseltecek tropik meyvelerin başrolde olduğu, meyveli, şekerli bir tanesinden yana da… Evde de hazırlayabileceğiniz bu trendy içeceğimizin karpuzlu tarifini sizin için hazırladık.

Tarifimizin alkolsüz içecek olması, tadına çocukların bile bakabileceği anlamına geliyor. Baby shower masasında çocuklar için bir içeceğe ihtiyacınız olursa diğer mocktail tariflerimizden de deneyebilirsiniz.

karpuzlu mocktail

Kabakgiller familyasından, kalın ve yeşil kabuk içerisinde sulu ve kırmızı olan meyvedir karpuz. Anayurdu Afrika olan karpuz, dünyanın bir çok yerinde yetişmeye elverişli bir meyvedir. Sıcak bölgelerde yetiştirilen karpuz, ülkemizde özellikler Diyarbakır’da yetiştirilmektedir. Türkiye, dünya karpuz üretiminde ikinci sırada yer almaktadır.

Karpuza kırmızı rengini veren likopen maddesinin aynı zamanda insan sağlığına oldukça faydalı oluşu, karpuzun da faydalı bir meyve kategorisine girmesini sağladı. Karpuz içerisinde barındırdığı %90 oranında su, yüksek miktarda A ve C vitamini ile birçok hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır.

Karpuz doğal bir C vitamini kaynağı, potasyum, fitokimyasal likopen (karpuzun canlı tonundan sorumlu bir karotenoid) ve L-arjinin ve L-sitrülinin amino asitleridir. Karpuz suyu vasküler sağlık ile ilişkili fonksiyonel bir yardımcı besindir.İçerisinde bulunan likopen sayesinde kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli rol oynar. Likopen maddesi kemik sağlığının korunmasında da yardımcıdır. Kan basıncının düzenlenmesini sağlar.

Kalsiyum ve potasyum ihtiyacınızı karşılar. A vitamini ile cildin nemli kalmasını sağlar. Erken yaşlanmayı önler. Kilo vermeye yardımcıdır.
Karpuz, içerisinde bulunan sitrülin sayesinde vücutta yağ birikimi oluşumunu önler ve yağ yakımını hızlandırır. Böbreklerin düzenli ve iyi çalışmasını sağlar. C vitamini açısından zengin olan karpuz, kanser hücrelerine karşı koruyucudur.

Uyku problemleri ve kas ağrılarına iyi gelir. İdrar söktürücüdür. İçerisinde bulunan lif ile sindirim sistemini güçlendirir. Göz sağlığını korur. Kan basıncını dengeler. C vitamini sayesinde astım hastalığını minimum seviyeye indirir. Karpuz vücuda enerji sağlar. Vücutta biriken iltihabı yok eder. Hafızayı güçlendirir ve konsantrsayonu arttırır.

karpuzlu mocktail

Malzemeler

Karpuzlu Mocktail için;
1115 gr çekirdeksiz karpuz
1 limon
25 gr nane yaprağı (ayrıca garnitür için ekstra)
Maden adet suyu

Sunum için;
kırık buz
garnitür için karpuz dilimleri
Taze nane ve / veya garnitür için yenilebilir çiçek

Hazırlanışı

1) Karpuzu orta büyüklükte parçalar halinde kesin (kabuğunu dikkatlice çıkarın). Karpuz parçalarını ve nane yapraklarını ekleyerek güçlü, yüksek hızlı bir karıştırıcıya ekleyin. Yaklaşık bir dakika kadar karpuz tamamen pürüzsüz ve sulu oluncaya kadar karıştırın .

2) Limonu, tezgahın üzerine birkaç kez yuvarlayın ve sonra ikiye bölün. Ahşap bir oyucu, narenciye sıkacağı, el sıkacağı (veya ellerinizi kullanarak), limon suyunu büyük cam bir kaba sıkın. Karpuz suyunu ve buzları da ekleyerek bir tahta kaşık veya spatula ile karıştırın.

3) Servis etmek istediğiniz bardağın yarısını karpuzlu buzlu karışım ile doldurun. Üzerine arzu ettiğiniz kadar soda ekleyin.