Ballı Çilekli Limonata

“Ballı Çilekli Limonata” hem ferahlatıcı hem de şeker içermediği için sağlıklı tariflerden. Bu basit bir bal şurubunu 3 gün önceden bile hazırlayabilirsiniz. Kapaklı bir kavanozda buz dolabında saklayabilirsiniz. Limonları taze sıkmanızı tavsiye ederim. Hazır alınmış limon suyu bu tarifin doğallığına zarar verebilir. Yaklaşık 10-12 küçük yeşil limondan 200-250 ml limon suyunu elde edebilirsiniz.

Çilekleri püre halinde veya dilimleyerek kullanabilirsiniz. Dİlimler de limonataya yavaş yavaş renk verecek ve limonatanızı eğlenceli hale getirecektir.

Fesleğen çilek ve limonatanın tatlarının birbirine geçmesi için en az iki saat verin. tüm tatlar kendini ballı limonataya bırakacak, eğlenceli ve ferahlı içeceğinizi ortaya çıkaracak…

Malzemeler

1.4 l su
235 ml yeşil limon suyu
170 g dilimlenmiş çilek + üzeri için
20 g taze fesleğen yaprağı +üzeri için

Ballı şurup için:
235 ml su
340 g bal

Hazırlanışı

  • Ballı basit şurubu yapmak için: Bal ve suyu küçük bir tencereye koyun. Bal tamamen çözülene kadar ısıtın. Kenara koyun ve soğumaya bırakın.
  • 3 adet yeşil limonun kabuğunu rendeleyin ve ballı şurubun içine atın.
  • Limonların suyunu sıkın. En az 200 ml limon suyu çıkarın.
  • Limonatayı yapmak için: Bal şurubunu ve limon suyunu bir sürahiye yerleştirin. Dilimlenmiş çilekleri ve doğranmış fesleğeni ekleyin.
  • Soğuk suyu ekleyin ve iyice karıştırın. En az 2 saat soğutmak için buzdolabına yerleştirin.
  • Servis hazır olduğunda, buzla doldurulmuş bardaklara limonataları dökün ve çilek parçaları ve taze fesleğen yaprakları ile süsleyin.