Sıcak Şarap

“Sıcak Şarapla” ilgili bir çok tarife rastlayabilirsiniz. Fakat en basit ve en baharatlı hali için Merry Berry’nin tarifini denemelisiniz… Mis gibi kokusu ile akşam gelen misafirlerinze hoş bir peynir tabağı ile sunabileceğiniz sıcacık içecek…
Daha önceden hazırlayıp servis anında ısıtabilirsiniz fakat tabiki ilk tercihiniz taze tüketmek olmalı. Misafirleriniz gelmeden 1 saat önce ateşin üzerine oturturasanız, siz keyifli sohbetinize başlarken o ocağın üzerinde yavaş yavaş demlenecektir…

Malzemeler

1 büyük portakal
3 limon
12 karanfil
2 mandalina
2 x 750ml şişe kırmızı şarap
2 tarçın çubuğu
150g pudra şekeri (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

  • Sebze soyucusunu kullanarak portakal ve limonların kabuklarını soyun. Beyaz kısıma inmeden soymaya özen gösterin. Portakal ve limonların suyunu sıkın ve bir kenarda bekletin.
  • Karanfilleri mandalinaya saplayın.
  • Şarabı, 1,2 litre / 2 bardak soğuk suyu ve portakal ve limon kabuklarını ve meyve sularını büyük, tabanı kalın bir tencerenin içine dökün. Karanfilli mandalinaları ve tarçın çubukları ekleyin. Karışımı ocağa oturtun ve altını yakın. Sadece kaynatın, akaynadıktan sonra altının ateşini azaltın, ve kabı kapakla kapatın.
  • Yaklaşık 1 saat boyunca kaynatmaya devam edin. Damak zevkinize göre tatlandırılana kadar, (pişirme sırasında) yavaş yavaş şekeri karıştırın (tüm şekere ihtiyacınız olmayabilir, ara ara tadını kontrol etmeyi ınutmayın).
  • 1 saat sonunda sıcak şarabı süzün ve bardaklara bölüştürerek sıcak servis yapın.