Ev Yapımı Badem Sütü

Ev yapımı badem sütü marketlerde yüksek fiyatı ile zor elde edilen bir ürün olduğunu söylese de yapımı çok basit. Zengin, kremsi, ev yapımı bir badem sütü, kemik dostudur. Badem sütünü kullanmak kalsiyum, magnezyum, E vitamini ve sağlıklı birçok yağı almanın harika bir yoludur. Bu tarifte badem kullandık, ancak kaju fıstığı, kabak çekirdeği veya fındık gibi farklı fındıklarla deneyin mutlaka. Soyulmuş bademler tarifin temeli. Soyulmuş bademi hazır alabileceğiniz gibi size vereceğimiz iki yöntem ile de kolayca elde edebilirsiniz.

Gece suda bekletme yöntemi

Çiğ bademleri bir kaseye yerleştirin ve üzeri tamamen kaplanana kadar musluk suyuyla doldurun. Kaseyi streç film ile veya başka bir örtü ile örtün ve bir gece bekletin.

Sabah, bir kevgir kullanarak bademleri alın ve bademleri soymak için kabuklarını hafifçe sıkın. Kabukları kolayca çıkıyor olmalı,çıkmıyor ise suda bekletmeye devam edin.

Kaynatma yöntemi

Alternatif olarak, küçük bir tencereyi 2 bardak suyla doldurup kaynatın. Kaynamaya başladığında, çiğ bademleri tencerenin içine atın ve 5 dakika boyunca kaynatın. Süzdüğünüz bademleri soğuk suyun altına tutarak kabuklarının daha çabuk çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Badem kabukları nasıl değerlendirilir?

Bademleri soyduğunuzda, pek çok kabuk elinizde kala kalırsınız. Önce, kabukları çöpe atardım. Ancak, araştırmam sırasında kabukların tam bir antioksidan ve E vitamini deposu olduğunu ve bağırsakta iyi bakterileri teşvik ettiğini öğrendim.

Günümüzde onları atmak yerine, onları bir tava üzerinde kurutuyorum, daha sonra sabahları yulaf ezmesi taifime ekliyorum.

Ev yapımı badem sütünüzü 3 gün boyunca buzdolabında taze saklayabilirsinz. Yapımı oldukça basit olduğu için taze yapmanızı öneririz. Tarifimiz şekersizdir. Badem sütü kullanılan diğer tariflerimize  buradan göz atabilirsiniz.

Malzemeler

150 g soyulmuş badem (tarifi üstte)
1 l su

Opsiyonel;
1 çay kaşığı vanilya özü
1 çorba kaşığı akçaağaç şurubu, bal veya 1-2 adet iri hurma
bir tutam deniz tuzu

Hazırlanışı

  1. Soyulmuş bademleri ve dört bardak taze, soğuk suyu blendera yerleştirin. Opsiyonel malzemeleri de ilk aşamada eklemelisiniz.
  2. İki dakika boyunca yüksek ayarda karıştırın.
  3. Badem sütünü ir kaç katlı ince tülbentten geçirerek bir kaseye veya büyük bir ölçüm kabına süzün. Badem sütünü hava geçirmez bir saklama kabına dökün ve buzdolabında 3 güne kadar bekleteblirsiniz.