Boba Taneli İnci Çayı (Bubble Tea)

Çok güzel ama bu baloncukları nereden bulacağım iyenler için öncelikle Türkiyede ki adresinden başlayalım; Boba Joy‘dan edinebilirisniz… Kullanım alanlarının ne kadar geniş olduğunu görmeniz için sosal medyadan da takip edebilirisiniz.
Gelelelim havalı tarifimize…

Malzemeler

8 poşet çay
4 su bardağı kaynar su
3/4 su bardağı tapyoka boba
Tam yağlı süt servisi (veya seçtiğiniz süt)

Basit Şurup İçin

1 su bardağı su
1 su bardağı şeker

Hazırlanışı

1) Çay hazırlayın: Çay poşetlerini 4 bardak kaynar su ile doldurun. Çayın oda sıcaklığına gelene kadar oturmasını sağlayın. Çay demlenirken çay poşetlerini sudan çıkarmaya gerek yoktur. Soğutma işlemini hızlandırmak için çayı buzdolabına sokabilirsiniz.

2) Şurubu hazırlayın (kullanıyorsanız): Bir tencereye su ekleyin ve kaynamaya başlayana kadar suyu ısıtın. Şekeri ekleyin ve şeker eriyene kadar karıştırın. Tencereyi ocaktan alın ve soğumasını bekleyin.

3) Boba incilerini pişirin: 4 bardak suyu kaynatın ve boba incilerini ekleyin, karıştarak yaklaşık 5 dakika pişirin. Boba incileri en üstte yüzinceye kadar pişirin. Boba incileri soğuk suyla boşaltın ve durulayın.

4) Pişmiş boba incilerini 4 büyük bardağa bölün. Sonra, her bir bardağa birkaç buz küpü ekleyin. Her bir bardağa 1 bardak çay dökün. Her bardağa 1 + 1/2 çorba kaşığı süt ve 1 + 1/2 çorba kaşığı basit şurup ekleyin. Sütlü çayı karıştırın ve tadın. Zevkinize daha fazla süt veya şurup ekleyin.

Not: İçecek genellikle büyük boba çubuklarıyla servis edilir (Boba incilerinin içinden geçmesi için yeterince büyük). Şayet elinizde yoksa, tapyoka incilerini çıkarmak için kaşık kullanabilirsiniz.