Salamura Fırında Tavuk

Salamura fırında tavuk denildiğinde belki önce yadırgamanıza sebebiyet vereceğiz. Aslında salamuranın kullanım alanlarının ne kadar geniş olduğunu gösteren bir tarif ile karşınızdayız… Bu tarif sayesinde mükemmel, sulu ve yumuşak bir tavuğu ailenize ve sevdiklerinize gururla servis edebilirsiniz.

Salamura  bir fermantasyon yöntemidir. Gıda maddeleri ve salamura arasında bir osmoz olur, bünyelerindeki suda eriyen maddeler salamuraya geçerken bünyesine tuz alır. İyi bir salamura yapılabilmesi için, salamuradaki tuz oranının çok iyi ayarlanması gerekir. Etin en sağlıklı tüketilecek hale geldiği yöntemlerin başında onu salamura etmek geliyor. Besin değerini koruyan etler bu şekilde daha lezzetli ve sağlıklı hale geliyor.

Bu basit ve gösterişli tarifin lezzetli sonucuna aşağıdaki adımları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca başlamadan önce farklı tavuk lezzetlerine göz atmak isterseniz sitemizin tavuk tarifleri bölümüne göz atabilirsiniz.

salamura fırında tavuk
salamura fırında tavuk

Malzemeler

1 veya 1,5 kg tavuk
2 adet limon, dilimlenmiş
1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
deniz tuzu ve karabiber

SALAMURA

1 adet küçük demet taze defne yaprağı
2 yemek kaşığı karabiber
½ su bardağı (150g) kaya tuzu
1 su bardağı (175g) kahverengi şeker
1 su bardağı (250ml) malt sirkesi
3 litre su

salamura fırında tavuk

Hazırlanışı

1) Salamura yapmak için defne yaprağı, karabiber, tuz, şeker, sirke ve suyu büyük bir tencereye yüksek ateşte yerleştirin.
Kaynamaya bırakın ve 4 dakika boyunca ya da tuz ve şeker eriyene kadar karıştırın. Kaynadıktan sonra ateşten alın ve tamamen soğumaya bırakın.
2) Tavuğu ayaklarından bağlayın ve tuzlu suyla döşü aşağıya gelecek şekilde yerleştirin ve kapağını kapatın ve 4-8 saat boyunca buzdolabında bekletin.
3) Fırını önceden 200 ° C'ye ısıtın. Limon dilimlerini, yapışmaz fırın kağıdı ile kaplı büyük bir fırın kabına yerleştirin.
4) Tavuk ve defne yapraklarını salamuradan çıkarın. Tavuğu, göğsü yukarı bakacak şekilde, defne yaprağı ile limonun üstüne yerleştirin. Üzerine yağ sürün ve tuz ve karabiber serpin. 45-50 dakika veya tavuk kızarana kadar pişirin.
4 kişilik.

İpuçları
Tavuğu 12 saatten daha uzun süre tuzlamadığınızdan emin olun, aksi halde çok tuzlu olabilir.

salamura fırında tavuk
salamura fırında tavuk