Baileys Dondurma

Baileys dondurma, hani şu kahveyle ikram edilen tatlı sıcacık ve bir o kadar da herkes tarafından bilinen adı üstünde Baileys marka alkolden yapılıyor. Dondurmaya alkol eklemek çok ilginç oluyor, çünkü donma noktası azaldığı için dondurucuda ne kadar tuttuğunuz önemi olmaksızın kaşıklanması çok kolay oluyor.

Biliyoruz Maraş dondurmasının yerini tutmaz ama ilginç tatlılarınızın arasına bir yenisini daha eklemek istemez misiniz?

baileys dondurma

Bailey’s nedir?

Bailey’s hikayesi 1974 yılında Dublin’de başlamıştır. Şu anda Bailey’s’in babası olarak bilinen David Dand, yeni, kusursuz lüks bir içki üretmek istemiş, havadaki değişim duygusundan esinlenerek yenilikçi ve tamamen yumuşak bir likör meydana getirmiştir.
Bailey’s, bir tür viski çeşididir. Kahve ve krema ile birlikte karıştırılıp servis edilebilen bu özel içecek, farklı çok sayıda tarif ile hazırlanabiliyor.
Bailey’s kahve ile birlikte hazırlanan özel bir içecektir. Alkollü olmasına karşılık kahve ile birlikte alındığı için daha farklı bir tat ve boyuta geçen bu özel içeceğin çok sayıda farklı tüketimi mevcuttur. Kahvenin yanında kahve kreması ile de karıştırılıp hazırlanan Bailey’s, alkollü kahveler arasında en fazla tercih edilen çeşittir.

Malzemeler

1/2 su bardağı krema
1 su bardağı süt
1/2 bardak Baileys likörü
1/2 çay kaşığı vanilya özü
6 yumurta sarısı
1/3 su bardağı şeker

baileys dondurma

Hazırlanışı

* Orta boy bir tencereye krema, süt, Bailey’s ve vanilya özünü koyun ve kaynamaya bırakın.
* Bu arada, yumurta sarılarını ve şekeri orta boy bir kasede çırpın ve iyice karışıncaya kadar devam edin.
* Süt karışımı kaynadıktan sonra, süt karışımının yaklaşık yarısını kuvvetlice çırpmaya devam ederken yumurta karışımına dökün.
* Yeni karışımımız birleştirildikten sonra, yoğunlaşıncaya kadar sürekli olarak karıştırılarak orta-düşük ısıda yeni yumurtalı karışımı tekrar diğer yarım süt karışımının üzerine ilave edin. Karışım, yoğunlaştığında puding kıvamından biraz daha ince olacaktır. Bu 2-5 dakika kadar sürer.
* Ocaktan alın ve 15 dakika boyunca soğumaya bırakın.
* Tüm topaklanmış pürüzleri gidermek için karışımı ince bir süzgeçten geçirerek büyük bir kaseye dökün.
* Kase içindeki karşımın üzerini strech bir film ile kapatın, strech filmi karışımın üstüne bastırın ve 8 saat ya da gece boyunca bu dolabında soğutun.
Soğutulduktan sonra karışımı dondurma makinesine aktarın. Dondurma makinanız yoksa mikserde orta ayarda karıştırın.

Dondurmayı daha sonra içinden alarak rahatça servis yapabileceğiniz güvenli bir kaba aktarın ve 4 saat boyunca buzdolabınızda dondurun.

Daha fazla alkollü tarif mi arıyorsunuz?