Cevizli Pralin

Evde pralin yapılır mı? demeyin. Hem de en iyisi en güzeli yapılır. Biz de size evde yapabileceğiniz en güzel pralin olan Cevizli Pralin tarifini veriyoruz. Pralin yapabilmek için öncelikle çikolatanın yapısını biraz bilmeniz gerekir, çikolata nasıl eritilir hangi kakao ornaında hangi tatları yakalayabilirsiniz biliyorsanız zaten rahatlıkla becerebilirsiniz.

cevizli pralin

Malzemeler

2 su bardağı yarım ceviz
1 1/4 fincan şeker
3/4 fincan kahverengi şeker
1/2 çay kaşığı kabartma tozu
3/4 su bardağı krema
2 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı
Bir tutam tuz (isteğe bağlı, tuzlu tereyağı kullanıyorsanız atmyabilirsiniz)
1 çay kaşığı brendi veya vanilya (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

1) Cevizleri daha zengin ve daha lezzetli olamsını sağlayan kavurma adımından başlayın. Frırını 230 dereceye ısıtın, cevizleri yalı kağıt üzerine yerleştirin ve 10 dakika boyunca kızartın. Soğumaya bırakın.

2) İki fırın tepsisini parşömen kağıdıhazırlayın ve bir kenara koyun.

3) Şekerleri, kabartma tozu, kremayı 235 dereceye kadar pişirin: Beyaz ve kahverengi şekeri ve kabartma tozunu 3 litrelik bir tencerede karıştırın. Hafif kremayla karıştırın ve orta ila orta-yüksek ateşte yerleştirin. Tencerenin kenarına bir şeker termometresi klipsleyin.

Bir şeker termometresinde (yaklaşık 25 dakika) karışım 235 dereceye ulaşıncaya kadar ara sıra çırpma yapın. Bu aşamada hafif köpürme ve karışımda zaman zaman kabarcıklanma (gazlanma gibi görünüyor) normaldir.

4) Tereyağı ekleyin: Sıcaklık 115 °C’ye ulaşır ulaşmaz, tereyağını ekleyin ve tereyağı tamamen eriyene ve karışım iyice birleştirilinceye kadar karıştırın (yaklaşık 1 dakika).

5) Karışımı ocaktan alın ve iyice kaplanana kadar cevizleri karıştırın. Hafifçe soğumaya (yaklaşık 30 saniye) ve arada karıştırmaya devam edin.

6) Hazırlanan fırın tepsisine kaşıkla hızlıca damlatın. Pralin tavayı kolayca kaldırana kadar (yaklaşık 45 dakika) tamamen soğumaya bırakın.

Hava geçirmez bir kapta 3 ila 5 gün saklayın.

Farklı çikolatalı tariflerimiz için tatlılar bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.