Peynirli Gözleme

“Peynirli gözleme” klasik tarifler arasında yer almayı gerçekten hak ettiğini düşünmüşümdür. Gerek kahvaltıda, gerek öğle yemeğinde gerekse akşam yemeginde masanıza rahatça koyabileceğiniz bir tarif. İç malzemesinde değişiklik yapmak, miktarını ayarlamak sizin elinizde.

Ben peynirli gözleme de ana tarif malzeme olan peynirin uzaaaaaaaaaamasına bayılıyorum. Siz içerisine en sevdiğiniz peynirlerden ekleyebilrisiniz. Daha önce klasik bazlama tarifi vermştik. Mayalı halini seviyoranız bazlamamızın da tarifini mutlaka deneyin derim. Şimdi içinde bol peyniriyle baştan çıkaran, salamı ile lezzette tavan yaptıran tarifimizde… Malzemeler de yapımı da oldukça basit. Toplam 6 adet gözleme elde ediyorsunuz. Misafir sayınıza göre hamuru iki-üç katına çıkarbilirisiniz.

Malzemeler

600 g un
80 ml saf zeytin yağı
95 g susuz yoğurt
250 ml su
1 çay kaşığı tuz
180 g salam (isteğe bağlı9
240 G rendelenmiş cheddar peyniri
300 g rendelenmiş kaşar peyniri veya kolot peyniri
2 çorba kaşığı saf zeytin yağı (üzeri için)
Taze çekilmiş karabiber
Limon dilimleri, servis için

Hazırlanışı

  • Un, yağ, yoğurt, su ve tuzu, bir elektrikli karıştırıcı kabına koyun ve kancalı hamur yapma ucuyla 3-4 dakika pürüzsüz olana kadar çırpın. Hamuru hafifçe unlanmış bir çalışma yüzeyine alın ve 2-3 dakika veya pürüzsüz ve elastik hale gelinceye kadar elinizle yoğurun.
  • Hafifçe yağlanmış büyük bir kaseye yerleştirin, plastik bir örtü ile örtün ve 30 dakika hafif kabarana kadar sıcak bir yere koyun.
  • Hafifçe yağlanmış bir ızgara tavasını yüksek ateşte ısıtın. Hamuru 6 porsiyona bölün. Her bir kısmı hafifçe unlanmış bir yüzeye yerleştirin ve çapı 25 cm civarında olacak şekilde açın.
  • Açtığınız hamurun içinin yarı kısmına kaşar peyniri ve cheddar penirini kenarlardan 2 cm'lik bir kenarlık bırakarak serpin. Hamurun boş yarısını katlayın ve yapıştırmak için kenarlarına bastırın.
  • Gözlemeye fırça yardımıyla zeytin yağını  srün ve teker teker, 2-3 dakika veya pişene kadar pişirin. Ters çevirin ve 1-2 dakika kadar hafif yanıncaya ve peynir eriyinceye  kadar pişirin. Biber serpin ve limon dilimleriyle servis yapın.