Çikolatalı Merengli Tart

“Çikolatalı Merengli Tart” sizi bulutların üzerinde hissettirecek bir tat. Tereyağlı ve büskivili tabanın üzerine harika bir çikolatalı sos hazırlıyorsunuz. En son sertliğini krem tartardan alan merengini hafifçe kızartarak finalize ediyorsunuz. Kızartmak için mutfak pürmüzü kullanmanızı tavsiye ederiz fakat pürmüzünüz yok ise fırının en üst rafına koyarak hafifçe kızarmasını sağlayabilirsiniz.

Daha fazla çikolatalı tarifine buradan ulaşabilirsiniz…

Malzemeler

250 g burçak bisküvi
125 g tereyağ, eritilmş
600 g bitter çikolata, doğranmış
375 ml krema

Marshmallow Mereng Üst

440 g pudra şekeri
1/2 çay kaşığı tartar krem
125 ml su
4 yumurta

Hazırlanışı

  • Bisküvileri bir mutfak robotuna yerleştirin ve ince olana kadar çekin. Tereyağı ekleyin ve birleştirilene kadar işleyin. Bir kaşığın arkasını kullanarak, bisküvi karışımını 18 cm'lik yuvarlak bir pasta tabağının tabanına bastırın. 180 Derecede hafiçe kızarana kadar yaklaşık 20 dk pişirin. Kullanana kadar buzdolabında saklayın.
  • Çikolata ve krema eritilinceye kadar orta ateşli bir tencereye konur ve eritilinceye kadar karıştırılır. Pasta kabına dökün ve 45 dakika veya sertleşinceye kadar soğutun.
  • Merengi yapmak için, 330 g şeker, tartar kremi ve suyu yüksek ateşte küçük bir tencereye koyun. Kaynama seviyesine getirin, altını tekrar kısın ve karıştırmadan 3-4 dakika şurup haline gelinceye kadar pişirin.
  • Yumurta beyazlarını bir elektrikli karıştırıcının kasesine koyun ve yumuşak tepeler oluşana kadar yüksek hızda çırpın.
  • Kalan şekeri, bir seferde ekleyin, 30 saniye çırpın. Kâsenin kenarlarını kazıyın.
  • Karıştırıcı hala yüksek hızdayken, şeker şurubunu yavaşça yumurta akına ince, sabit bir akışta dökün ve 3-4 dakika daha veya kalın ve parlak olana kadar çırpın.
  • Merengi pastanın üzerine kaşık ile gelişi güzel yayın. Turtayı 30 saniye boyunca ızgaranın hemen altına yerleştirerek, üstünü karamelize etmek için hafifçe kızartın.