Kabarık Kurabiyeler

“Kabarık Kurabiyeler” tarfi aquafba kullanarak ve vegan yağlar kullanarak da hazırlayabileceğiniz vegan bir tarif. Her kesin malzemeleri kolaylıkla bulabilmesi için standart malzemeleri aşağıdaki tarifte görebilirsiniz. Eğer aquafaba yapacak vaktiniz yok ise 1 küçük yumurta ile de tarifinize devam edebilirsiniz. Yine badem unu yerine aynı miktarda un kullanabilirsiniz, fakat nişasta kurabiyelerin kabarık olmasını sağladığı için değiştimeniz tavsiye edilmez.

Kurabiye Hamurunda kullanılan nişasta; kurabiyelerinizin kabarık olmasını sağlar, badem unu; ağızda dağılan lezzetli doku sunar. Hamurun resimde görüldüğü gibi bir araya gelmesi yeterli. Dilerseniz derin dondurucuda hamur olarak 3 ay boyunca hava almaz biçimde saklayabilirsiniz..

Malzemeler

Hamur için;
113 g yumuşatılmış tereyağ
150 g şeker
1 çay kaşığı saf vanilya özü
3 yemek kaşığı aquafaba
3/4 çay kaşığı kabartma tozu
1/4 çay kaşığı deniz tuzu
200 g un
85 g badem unu
40 g mısır nişastsı
1 yemek kaşığı badem sütü

Frosting (isteğe bağlı)
113 g tereyağ (yumuşatılmış)
120 g elenmiş pudra şekeri
1/4 çay kaşığı vanilya özü
1-2 çorba kaşığı badem sütü
Doğal gıda boyaları

Hazırlanışı

 • Fırını 175 ° C'ye önceden ısıtın ve iki fırın tepsisini parşömen kağıdıyla hazırlayın. Bir kenara koyun.
 • Büyük bir karıştırma kabına yumuşatılmış tereyağı ekleyin (aşırı yumuşadığından - erimediğinden veya soğuk olmadığından emin olun) ve kremsi ve pürüzsüz olana kadar yaklaşık 1 dakika çırpın.
 • Şeker ekleyin ve kabarık ve hafif olana kadar orta hızda karıştırın - yaklaşık 1 dakika. Sonra aquafaba ve vanilya ekleyin ve tekrar karıştırın.
 • Kabartma tozu ve deniz tuzu ekleyin ve birleştirmek için karıştırın. Daha sonra un karışımı, badem unu ve mısır nişastası ekleyin ve malzemeler birleştirilene kadar karıştırın. Badem sütü ekleyin ve bir kez daha karıştırın.
 • Hamur birleştirilebilir hale gelince hazırdır.
 • Hamuru buzdolabına alın ve 15 dakika soğutun.  Eşit yuvarlaklar alarak tepsiye yerleştirin. Tepside iken hafifçe ezmek için avucunuzun ortası ile hafifçe bastırın.
 • Dilerseniz hamuru açıp kurabiye kalıpları ile de şekil verebilirsiniz.
 • Kurabiyeler kabarıp hafif renk alıncaya kadar 10-12 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra 10 dakika soğumaya bırakın.
 • Frosting için; bir karıştırma kabına yumuşatılmış tereyağı ekleyin ve yumuşak ve kabarık olana kadar çırpın. Sonra pudra şekeri az miktarda eleyin ve karıştırın. Vanilya özü ekleyin ve çırpın. Sürülebilirkıvama gelene kadar pudra şekeri eklemeye devam edin. Yoğunluğu azaltmak için biraz badem sütü ekleyin. Çok sıvı hale gelirse, daha fazla pudra şekeri ekleyin. İstediğiniz renk doğal gıda boyası ekleyin, Dilerseniz eklemeyebilirsiniz.
 • Soğuyan kurabiyelerin üzerine sürün ve dilediğiniz gibi süsleyin.
 • Soğuduktan sonra kalan çerezleri oda sıcaklığında 3-4 gün veya 1 aya kadar dondurucuda saklabilirsiniz.