Çilekli Karpuz Sorbe

Buzdolabında öylece bekleyen tatlı meyveleri bir araya getirmenin en eğlenceli yollarından birisi bu tarif.

Doku kremsi, hafif buzlu ve ferahlatıcı ve tadı? Bir şekilde pamuk şekeri andırıyor. Nasıl yapıldığını ve yöntemlerini aşağıda okuyabilirsiniz.

Hem yüksek hızlı blenderda hemde mutfak robotunuzla yapabileceğiniz bir sorbe tarifi. Üstelik fazla gelen kısmını buzluğa atarak dondurma gibi de tüketebilirsiniz.

Aslında karpuzun çekirdeklerini ayıklamaktan başka zahmeti olmayan bir sorbe. Tek yapmanız gereken bir gün önceden karar verebilmek.

Meyvelerin tatlılığından emin olmanızı öneririm. Eğer tadı yine de az geldiyse bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Malzemeler

300 g karpuz
100 g çilek
1 küçük muz
125 ml süt

Hazırlanışı

  • Tatlu, olgun ve sulu (ne kadar tatlı olursa o kadar iyi) olduğundan emin olunuz meyveleri kullanın. Meyvenizi henüz dondurmadıysanız,  parşömen kaplı bir fırın tepsisine dilimleyin ve derin dondurucuda hepsini dondurun. Gece boyunca veya en az 4-6 saat veya buz gibi sertleşene kadar dondurun.
  • Yüksek hızlı bir karıştırıcıya (veya mutfak robotuna) donmuş karpuz, donmuş çilek ve donmuş muz ekleyin. Badem sütünü ekleyin.
  • Blander kullanıyorsanız, önce düşük hızda karıştırın, ardından yüksek hıza geçirin.
  • Bir mutfak robotu kullanıyorsanız, 30 saniyelik artışlarla karıştırın, ardından kapağı çıkarın ve yanları kazıyarak tekrar karıştırın.
  • Karıştırmada koyuluk hissederseniz, her seferinde biraz daha fazla süt ekleyin. Çok fazla eklemediğinizden emin olun, aksi takdirde şerbet çok sıvı hale gelebilir. Alternatif olarak, devam etmeden önce meyvenin blenderde hafifçe çözülmesini deneyebilirsiniz.
  • Bir servis kasesine aktarın ve hemen servis edin. Üzerine içinde bulunan meyvelerden görsel olarak ekleyebilirsiniz.
  • Diğer bir alternatif parşömen kaplı bir kaba aktarın, üzerini parşömen kağıdı ile örtün ve sertleşene kadar dondurun, ardından dondurma kaşığı ile bir kasede veya külahta servis edin.