Kare Fıstık Bar

Kare fıstık bar tarifini pişmediği için çok seviyorum. Görüntüsü üzerinde saatlerce uğraşılmış hissi verse de yapımı çok kolay. Bir fincan kahvenin yanında önce kendinize ikram etmelisiniz…

İçinde kullanılan fıstık kremasını hazır kullanabileceiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Fıstık ve çikolata birleşince çok da hafif bir tat ortaya çıkmadığını itiraf edelim. Bu yüzden kare fıstık barı keskin bir bıçak ile tam donduktan sonra ufak karelere bölmenizi tavsiye ederiz. Keskin bıçak olarak zwiling markasını öneriyoruz, yıllarca keskinliğini koruyor.

Çikolatayı seviyorsanız diğer çikolatalı tariflerimize buradan ulaşabilirsiniz…

kare fıstık bar

Malzemeler

150 g tereyağı

200 g bitter çikolata (en az% 70 kakao)

250 g burçak bisküvi

200 g kahverengi şeker

300 g fıstık ezmesi

1 çay kaşığı vanilya özü

Hazırlanışı

  1. 20×20 cm kare kalıba yağlı kağıt serin. (Kenarlardan taşanları kesmeyin sonra çıkarmayı kolaylaştırır)
  2. Yağı büyük bir tencereye koyun ve düşük ateşte yavaş yavaş erimeye bırakın
  3. Çikolatayı karelere bölün ve küçük bir kaseye atın. Daha sonra, 30 saniye mikrodalgada eritin. Alternatif olarak, kaseyi kaynayan su kabının üzerine oturtun. Tencerenin dibinin suya temas etmediğinden emin olun, aksi halde çikolata gerçekten deforme olabilir.
  4. Erimiş tereyağını ocaktan alın.
  5. Bisküvi ve kahverengi şeker blender veya mutfak robotu içinde karıştırın. Yer fıstığı tereyağı içine alın ve vanilya özü ve birlikte iyice karıştırın, Daha sonra tereyağlı yer fıstığını blenderda tekrar karıştırın.
  6. Karışımı haırladığınız kalıba alın ve bir kaşıkla veya bardağın altıyla sertçe bastırın. Gerçekten kompakt ve sıkı olması gerekiyor. Sonra erimiş çikolatayı üzerine dökerek kalıbın ileri geri eğip yayılmasını sağlayın, böylece her şey düzgün bir şekilde kaplanır. Sertleşmes için 30 dakika boyunca dondurucuya koyun (veya 1 saat boyunca buzdolabında).
  7. Çikolata donduktan sonra dondurucudan (veya buzdolabından) çıkarın. Yağlı kağıt yardımı ile kabından çıkarın. 16 kareye bölmek için keskin bir bıçak kullanın. Fıstıklı barlarıhava geçirmez bir kapta birkaç gün taze saklayabilirsiniz.