Ev Yapımı Fındık Ezmesi

Kahvaltılar için harika bir tatlı “Ev Yapımı Fındık Ezmesi”… Üstelik bu nefis tarif için sadece üç malzemeye ihtiyacınız var; Fındık, şeker ve su…

Ev yapımı fındık ezmesinin tarifine gelince;

Öncelikle basit şurup kaynatmakla başlıyoruz. Şurubumuz kaynattıktan sonra içerisine çiğ fındıkları atıyoruz. Şurubu sadece fındıkları attıktan sonra karıştırın.

Daha sonra yağlı kağıt üzerine tek kat halinde yayın. soğuduktan sonra bir mutfak robotuna alın.

İlk önce, toz gibi olur, sonra kaba bir macun ve nihayetinde harika krema haini alır.

Her aşama kendi başına kullanılabilir.  Toz halini kekler için kullanabilirsiniz. Mayalı hamur için veya tatlı ekmek için lezzetli bir dolgu arıyorsanız macun halini kullanabilrisiniz. Krema halini kahvattıda bir dilim Fransız ekmeğinin üzerine sürebilirsiniz.

Malzemeler

300 g fındık
200 g şeker
60 g su

Hazırlanışı

  • Bir tencereye şeker ve su koyun. Şekerin çözünmesini sağlamak için karıştırın ve 5-10 dakika bekletin.
  • Şekeri ve suyu, 118 ° C'ye ulaşana kadar kaynatın. Karıştırmayın, ancak gerekirse tencereyi çok hafif sallayın.
  • Şeker şurubu 118 ° C'ye ulaştığında, fındıkları dikkatlice tencereye aktarın. Fındıkları ekledikten sonra karıştırın. Şeker tekrar kristalleşir veya beyaz olur. Şimdi bir tahta kaşıkla kuvvetlice karıştırın, çünkü alttan itibaren karamel hızlı bir şekilde oluşacaktır. Çok az karıştırırsanız, karamel yanabilir ve acı olabilir. Eğer dibinin tutacağını düşünürseniz ocağın altını kısabilirsiniz
  • Eğer karamel güzel bir kahverengi renge sahipse, hemen pişirme kağıdı veya silikonun üzerine karamelize fındıkları alın. Fındıkları iki çatal yardımı ile tek kat olacak şekilde yayın. Soğumaya bırakın.
  • Karamelize edilmiş fındıkları pürüzsüz bir macun haline getirmek için bir blender kullanın. Cihaza bağlı olarak süresini belirleyebilirsiniz. İlk önce, bir toz veya kırılgan, sonra kaba bir macun ve nihayetinde harika kremalı ezme elde edeceksiniz.